Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

am fost pensionar de invaliditate gr.II,din anul 2002, cf.deciziei am un stagiu de cotizare realizat de 37 ani si 7 luni, d.c. 10 ani in gr,II ,n.in 1949 luna 08,cand si ce trebuie sa fac pentru a iesi la limita de varsta?-daca perioada cand am fost pensionat medical mi se mai ia in calcul la stabilirea cuantumului pensiei la limita de varsta,se mai adauga ceva la vechime,puncte realizate?
De la pensia de invaliditate se trece din oficiu la pensia limita de varsta.

Legea nr.263/2010:
ART. 82
(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
(3) Indemnizaţia pentru însoţitor prevăzută la art. 77 se menţine şi pe durata acordării pensiei pentru limită de vârstă.

HG nr.257/2011 (norme de aplicare a legii):
ART. 64
(1) Pensia de invaliditate se transformã din oficiu, în pensie pentru limitã de vârstã şi se acordã cuantumul şi punctajul cel mai avantajos începând cu data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limitã de vârstã.
(2) Condiţiile pentru acordarea pensiei pentru limitã de vârstã se considerã îndeplinite la vârsta standard de pensionare sau la vârsta standard redusã, în condiţiile art. 55-60 din lege, precum şi la vârsta standard redusã în condiţiile prevãzute de alte acte normative.
(3) În situaţia persoanelor care nu îndeplinesc condiţia de stagiu minim de cotizare, trecerea în categoria pensionarilor pentru limitã de vârstã se face din oficiu, la vârsta standard de pensionare, pãstrându-se cuantumul aferent pensiei de invaliditate.
(4) În situaţia prevãzutã la alin. (1), indemnizaţia de însoţitor prevãzutã la art. 77 din lege se menţine şi pe durata acordãrii pensiei pentru limitã de vârstã.

daca perioada cand am fost cu pensie de invaliditate se ea in calcul sau se mai adauga ceva la vechime?la punctaj total,mentionez ca stagiu de cotiz.realiz.37 ani iar cu pensie de gr.ii inca 12 ani,am inteles ca perioada de invaliditate se adauga la pensie.
1. Din Legea 263/2010 p[rivind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

Art. 164
(2) Pentru perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a) - c) si g), realizate anterior datei de 1 aprilie 2001, la determinarea punctajului lunar se utilizeaza salariul minim pe economie, brut sau net, dupa caz, sau salariul de baza minim brut pe tara din perioadele respective.

(5) Pentru perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1), realizate in intervalul cuprins intre data de 1 aprilie 2001 si data intrarii in vigoare a prezentei legi, la calculul punctajului lunar se utilizeaza:
a) cuantumul pensiei de invaliditate, in situatiile prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a);

2. Asadar perioada de pensie de invaliditate se ia in calcul pensiei pentru limita de varsta.