Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozitul pe venitul global
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozitul pe venitul global

Buna ziua,

As dori sa stiu mai multe informatii in legatura cu urmatoarea problema:
Mama mea este pensionara, are o pensie mica (500 roni) si mai primeste de la asociatia unde are pamantul dat in arenda suma de 3000 ron/an(atat a luat anul trecut).
Intrebarea este trebuie sa faca declaratia pe venitul global, trebuie sa mai plateasca ceva la stat? Sau este un anumit barem de la care se plateste?

Multumesc.
Pana pe data de 15 mai trebuie sa depuneti declaratiile privind veniturile obtinute de dvs. în cursul anului 2008. În functie de tipul acestor venituri, se folosesc urmatoarele formulare:
- formularul 200, Declaratie privind veniturile realizate din activitati independente, din cedarea folosintei bunurilor, din transferul titlurilor de valoare din activitati agricole determinate în sistem real, castiguri din operatiuni de vanzare cumparare de valuta la termen, pe baza de contract
Am citit ca s-ar retine 2%(din inauarie 2008) din suma dar se retine de la sursa, sa-nteleg ca deja a fost oprit acest impozit de catre asociatie si ea nu mai trebuie sa platesca nimic?
Este la fel ca in cazul dobanzilor(sau cum era inainte ca acum sunt scutite dobanzile de impozitare)?

aici am citit:
[ link extern ]
miki3, utilizator
Pana pe data de 15 mai trebuie sa depuneti declaratiile privind veniturile obtinute de dvs. în cursul anului 2008. În functie de tipul acestor venituri, se folosesc urmatoarele formulare:
- formularul 200, Declaratie privind veniturile realizate din activitati independente, din cedarea folosintei bunurilor, din transferul titlurilor de valoare din activitati agricole determinate în sistem real, castiguri din operatiuni de vanzare cumparare de valuta la termen, pe baza de contract
Cine nu depune declaratia 200?
Nu trebuie sa depuneti declaratia privind veniturile realizate - formularul 200 - daca în anul 2008:
- ati avut venituri din salarii
- ati avut venituri din pensii
- ati avut venituri din vanzarea unei case, a unui teren (proprietati imobiliare)
- ati castigat premii sau la jocuri de noroc
- veniturile dvs. sunt stabilite de fisc, pe baza de norme
- ati avut venituri din investitii (dobanzi, dividende etc.)
- ati avut venituri din tranzactionarea partilor sociale si valorile mobiliare, în cazul societatilor închise, etc
- venituri din alte surse (de ex. prime de asigurari, etc.).

Cine trebuie sa depuna declaratia 200?

Trebuie sa depuneti formularul 200 daca în anul 2008:
- ati avut venituri din activitati independente, adica :
- comert, servicii, meserii …
- profesii libere: avocat, notar, contabil, arhitect …
- drepturi de proprietate intelectuala: inventii, drepturi de autor …
- ati avut venituri din cedarea folosintei bunurilor, adica ati închiriat/cedat un apartament, o casa, un teren, un utilaj, un vehicul …(bunuri imobile si mobile)
- ati avut venituri din activitati agricole (legume, pepiniere etc.) determinate în sistem real, adica tineti contabilitate în partida simpla
- ati avut venituri din tranzactii cu titluri de valoare,
Despre 2%=contribuabilii care realizeaza venituri din salarii, si care: a) au efectuat in anul de raportare cheltuieli pentru acordarea de burse private, si solicita restituirea acestora; b) doresc ca o suma din impozitul anual sa fie destinata pentru sponsorizarea organizatiilor nonprofit; c) solicita deducerea din veniturile impozabile din salarii, obtinute la functia de baza, a cheltuielilor efectuate pentru economisire in sistem colectiv pentru domeniul locativ.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Multumesc pentru raspuns, dar tot nu inteleg cat trebuie sa plateasca 2% sau 16% ? Si acest impozit a fost oprit deja de asociatie sau trebuie sa-l plateasca mama acum?
Nu inteleg trebuie doar sa depuna declaritie sau sa si plateasca? Nu stiu daca acest impozit a fost deja oprit sau nu.

Este o noutate sa inteleg in agricultura.

Multumesc.
miki3, utilizator
16% este impozitul.