Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

sunt nascuta in 15 mai 1960, lucrez din 13 martie 1980 pana in prezent, in prezent, in perioada 13 martie1980- 1 oct. 2007, am lucrat in grupa a doua de munca, as vrea sa stiu cand ma pot pensiona anticipat si anticipat partial, va multumesc
Grupele superioare de munca I si II au fost pana la 31/03/2001.
Precizati,daca incepand cu 01/04/2001 pana la 01/10/2007 ati lucrat in conditii deosebite de munca.
da, pana in 1 oct 2007 am lucrat in conditii deosebite de munca
hudulineugenia, utilizator
1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Conform datelor prezentate de dvs. la acaesta data aveti un stagiu efectiv de cotizare de 33 de ani si 6 luni din care 27 de ani si 6 luni in gr. a II-a de munca sau in conditiid eosebite de munca.
- Ca urmare:
* se reduce varsta standard de pensionare cu 6 ani (61/9 - 6/0 = 55 de ani si 9 luni);
* se adauga la stagiul de cotizare 6 ani si 10 luni (33/6 + 6/10 = 40 de ani si 4 luni).

3. Puteti solicita pensia pentru limita de varsta la 55 de ani si 9 luni, in februarie 2016.

4. Pensie anticipata sau anticipata partiala puteti solicita la vartsta de 56 de ani si 9 luni asa ca acestea nu mai intra in discutie.
Asta inseamna ca aveti 27 de ani in conditii deosebite.
Pentru acestia beneficiati de o reducere cu 6 ani a varstei standard de pensionare.
61 de ani si 9 luni - 6 ani = 55 de ani si 9 luni(15/02/2016)-Limita de varsta.
Pensia anticipata sau anticipata nu prezinta interes deoarece sunt la 56 de ani si 9 luni.
va multumesc foarte mult pentru raspuns, succes in activitati!