Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie = propietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie = propietar

pritr-o donatie (auto) pe care o primesc de la tatal meu, inseamna ca voi deveni propietar ?! (sunt major)

daca da...ma pot inscrie in programul rabla?! (are peste 16 ani vechime)
Da. donatia reprezinta un transfer de proprietate, prin urmare deveniti proprietar, dobandind aceleasi drepturi si obligatii ca orice alt proprietar.
Donatia ca si contractul de vanzare - cumparare este un act translativ de proprietate. Nu puteti beneficia de aceasta facilitate.
Da, la ambele întrebări. Trebuie doar să puteţi înmatricula autovehicolul pe numele dumneavoastră. Dacă e rablă, va fi mai greu cu dovada stării tehnice.
Care este temeiul pentru care opinati ca nu poate beneficia? Legea ( OUG) mentioaneaza doar calitatea de proprietar, fara nicio alta distincitie.
multumesc tuturor pentru raspunsurii.