avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Termen D220
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Termen D220

Am un PFA infiintat in luna mai 2012. Conform instructiunilor D220, ‐ contribuabilii care, în anul anterior, au realizat pierderi şi cei care, au realizat venituri
pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum şi cei care, din motive obiective, estimează că
vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior, odată cu declarația
privind venitul realizat.
Asta inseamna ca pana in mai 2013 trebuie sa depun atat D200 cat si D220?

Nu mai stiu unde mi s-a spus ca daca nu am realizat venituri pe un an intreg, trebuie sa depun D220 pana pe 15 ianuarie.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 07:52, 15 Ianuarie 2013
Termenul de depunere al Declaratiei 200 este data de 25 mai a anului urmator celui de realizare a venitului, conform OPANAF 52/2012/
Pentru declararea veniturilor din 2012, termenul de depunere pentru Declaratia 200 este 25 mai 2013, inclusiv.

Persoanele fizice cele care au realizat venituri din cedarea folosintei bunurilor din derularea unui numar mai mare de 5 contracte de inchiriere sau subinchiriere la sfarsitul anului fiscal, sunt obligate sa depuna formularul 220 - Declaratie privind venitul estimat/norma de venit pana la 15 ianuarie 2013.


Cititi va rog si comunicatul DGFP Arges:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 220 trebuie depusa sau nu? sub_bass2002 sub_bass2002 Buna . Am o intreprindere individuala si nu stiu ca trebuie sa depun declaratia 220 pana la 31 ianuarie 20102 sau nu. Va rog ajutati (vezi toată discuția)
Acte sfarsit de an pentru profesii liberale valeria1983 valeria1983 Buna seara. Pentru un cabinet de medicina de familie care are un medic=reprezentant legal si un angajat 1/2 norma, ce acte trebuie depuse la finante pentru ... (vezi toată discuția)
Termen de depunere declaratia 220 Silvasanu Silvasanu Buna ziua, La inceputul anului, in 2 ianuarie 2014 am intrebat cand se depune, printre altele, declaratia 220 si mi s-a spus ca pana in 31 ianuarie ,iar acum ... (vezi toată discuția)