Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata salariilor,masuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata salariilor,masuri

Va salut.Nu mi-au mai fost platite salariile de doua luni iar angajatorul nici sa ne oprim nu vrea dar nici sa ne plateasca nu mai are de unde.Nu mai comunica in nici un fel cu noi(SC la nivel national),telefon,mail.Marfa primim in continuare si nu intelegem decit ca avem voie sa muncim gratis.Am facut diferite referate legate de munca,am solicitat concediu de odihna,am refuzat plecarea in cursa dar nu sa concretizat imediat si nu am primit nici un raspuns.Nu suntem uniti pt a intreprinde ceva organizat(greva),ce pot face individual pt ca a devenit o problema personala,aduce atingere familiei mele fiind cap de familie si cu doi copii in intretinere.Multumesc.
Pentru neplata salariilor puteti sesiza ITM-ul si/sau promova o actiune in instanta impotriva angajatorului pentru a fi obligat la plata drepturilor salariale restante.

art.171 C.mun.
(1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o recunoaştere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din plata salariului