Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Adevarat sau fals - autopsia se plateste?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Adevarat sau fals - autopsia se plateste?

Dupa ce moare o persoana,daca familia decedatului nu doreste sa i se faca autopsia trebuie sa plateasca ca sa nu i se faca autopsie, iar daca i se face autopsia atunci nu trebuie sa plateasca. Deci daca nu doresti sa i se faca autopsie trebuie sa platesti si daca doresti sa se faca autopsie atunci nu platesti. Este adevarat?
Autopsie nu se face dupa cum vrea sau nu vrea familia, ci daca e necesar. Daca medicul nu va elibereaza certificatul constator al decesului fara autopsie, ea se face si se plateste de cel care o cere, de politie.
gi-jane2, moderator
Deci e obligatoriu sa se faca autopsia sau nu? Daca nu doresti sa se faca atunci trebuie sa platesti o taxa ca sa nu se faca?