Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... terenuri luate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

terenuri luate?

stie cumva cineva de o lege care sa dea statului dreptul de a intra in posesia, unui teren de exemplu, care sta in nelucrare si pe care nu se plateste impozit?exista asa ceva?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Art.477 Cod civil

Art. 477
Toate averile vacante si fara stapani, precum si ale persoanelor care mor fara mostenitori, sau ale caror mosteniri sunt lepadate, sunt ale domeniului public.
chiar daca am titlu de proprietate asupra terenului?
Da.
Mai mult: Titlul dvs. de proprietate oricum nu este opozabil tertilor daca nu au fost indeplinite formalitatile de publicitate imobiliara, prevazute de Legea 7/96.
Dacă aveţi titlu, este al dumneavoastră.

Bănuiesc că vă referiţi la un titlu eliberat în baza legilor retrocedării. Potrivit Legii 7/1996, dreptul de proprietate este opozabil şi fără înscriere în cartea funciară cînd este dobîndit, printre altele, prin lege.
Sigur, exceptînd prescripţia în domeniul fiscal, statul vă va cere atît impozitul, cît şi penalităţile respective.