Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

am constatat un prejudiciu,am anuntat seful direct si personalu de la security.S-au luat declaratii de la persoanele respective care au confirmat ca s-au aruncat la gunoi.S-a recuperat paguba .Seful direct nu a dat dispozitie sa se faca inventar la data respectiva- s-a facut inventar dupa 3 saptamani si s-a constatat o lipsa mai mare ingestiunea este deschisa.Ce procedura legala se aplica in aceasta situatie?
in urma acestor evenimente, si decizii incorecte a sefilor , se cauta vinovat si se incearca fortarea demisiei celui care a adus la cunostinta faptele, ba mai mult i se aduc acuzatii indirecte.
decizia companie asupra celor implicati a fost sa declare in fata notarului ca prejudiciul a fot aruncat la gunoi si ca se va recupera paguba.
da ,de sustragere
Este dreptul angajatorului sa decida cea re de facut, iar salariatul nemultumit de decizia angajatorului o poate contesta in instanta.

Angajatorul nu poate forta pe nimeni sa-si dea demisia , intrucat salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.
Cornel Vasile, Consilier juridic