Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data pensionare limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data pensionare limita de varsta

Sunt nascut in mai 1961,am 31 ani vechime in munca din care 9 ani in grupa a II-a.de munca Incepand cu 1 martie 2013 sunt pensionar invaliditate gr.III. La ce data pot fi pensionat la limita de varsta. Anexa 5 la legea 263/2010 o spune, dar nu stiu cat se scade din limita de varsta la cei 9 ani lucrati in grupa a II-a de munca. Multumesc.
Reducerea este de 1 an si 6 luni.

Legea 263/2010

Art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca;
Tabelul nr. 1

Stagiul de cotizare Reducerea varstei standard de pensionare cu:
realizat in conditii Ani Luni
deosebite
(ani impliniti)

6 1 —
8 1 6
10 2 —
Deci, cand ma pot pensina?
Va puteti pensiona la limita de varsta la implinirea varstei de 65 ani. In cazul dvs reducerea de 1 an si 6 luni nu se aplica deoarece nu ati realizat stagiul complet de cotizare ("plafonul") care e de 35 ani.
Gabi50, utilizator
Limita de varsta,la 63 de ani si 6 luni.
Daca aveti 31 ani vechime din care 9 in gr. a II-a, aveti in total o vechime de 31+2ani si 3 luni, deci 33ani si 3 luni. Art. 55 din Lg.263 prevede ca: "Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare". Pt. barbat nascut in mai 1961 stagiul complet de cotizare este de 35 ani.
Dvs faceti in mai 52 ani si daca ramaneti in pensie de boala trebuie sa mergeti la comisie pana la implinirea varstei de 65 ani pt. ca nu aveti stagiul complet de cotizare.
Perioada de pensie de invaliditate gr III si eventual perioada lucrata in regim de 4 ore se va valorifica la pensia de limita de varsta.