Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit somaj
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

somaj

Buna ziua va rog ajutati-ma am salariu minim pe economie si patronul mi a cerut sa platesc eu contributiile la stat daca nu ma ttrece cu jumatate de norma.Nu am fost de acord sa platesc si trecut cu jumate de norma 380 salariu.e corect ce se face daca vreau sa fiu la 8 ore trebuie sa i dau din salariul meu minim pe economie 250.Va rog ajutati -ma.

Potrivit Codului Muncii, art.40 (2), angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;

Așadar, solicitarea angajatorului de a va achita contribuțiile la bugetul de stat este nelegala.