Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Doresc sa divortez si sotul nu este de acord- cum ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Doresc sa divortez si sotul nu este de acord- cum procedez?

vreau sa dau divort dar sotul a zis ca nu va semna pt despartire. cum pot sa termin mai repede si cu costuri mai mici. nu avem copii dar inca stam impreuna in casa parintilor mei.
Cerere introdusa la instanta de judecata, avand ca obiect desfacerea casatoriei
Formulati actiune de divort, solicitati desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a paratului si probati cu inscrisuri si 2 martori ( care pot fi si rude), ca exista motive temeinice pentru desfacerea casatoriei.
Este irelevanta pozitia procesuala de dezacord a paratului cu privire la desfacerea casatoriei, cata vreme reclamantul probeaza ca relatiile dintre soti sunt iremediabil vatamate si convietuirea nu mai poate continua.
Actiunea se depune la judecatoria in a carei raza teritoriala aveti ultimul domiciliu comun.
Taxa de timbru este de 39.00 lei si timbru jud. de 0,30 lei.
Daca sotul dvs. refuza sa paraseasca imobilul in care locuiti, ulterior parintii dvs. ( proprietarii imobilului) vor formula o actiune in evacuare si vor obtine o hotarare judecatoreasca in acest sens, pe care o vor putea pune in executare prin intermediul unui executor judecatoresc.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat