Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... angajare personal contractual in cadrul unei primarii
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

angajare personal contractual in cadrul unei primarii

Sunt sef serviciu PR in cadrul unei primarii. Am in sobordine, alaturi de alte compartimente si un compartiment Arhiva cu un post vacant de functionar public debutant. Nu se poate organiza concurs pt. ocuparea postului. In cadrul primariei este un Serviciu administrativ-gospodaresc cu personal contractual. Acolo este o persoana -personal contractual care indeplineste functia de arhivar. Cum pot transfera persoana de acolo cu tot cu post in cadrul compartimentului Arhiva. Adica, pot aduce un post contractual in cadrul serviciului chiar daca celelalte sunt functii publice? Multumesc
ce legatura are una cu alta? sigur ca puteti aduce un post de contractual, in cadrul unui serviciu, insa, cu respectarea prevederilor legii nr.53/2003 referitoare la modificarea cim, etc. :)
multumesc, dar de la ANFP ni s-a transmis ca nu se poate pt. ca in 2009 aparatul de lucru al primarului este constituit doar din functii publice. concurs pe functii publice nu se poate sustine cel putin acum...
ori n-am inteles io nimic, ori aia de la anfp, ori dvs. :)
bubi26 a scris:

Sunt sef serviciu PR in cadrul unei primarii. Am in sobordine, alaturi de alte compartimente si un compartiment Arhiva cu un post vacant de functionar public debutant. Nu se poate organiza concurs pt. ocuparea postului. In cadrul primariei este un Serviciu administrativ-gospodaresc cu personal contractual. Acolo este o persoana -personal contractual care indeplineste functia de arhivar. Cum pot transfera persoana de acolo cu tot cu post in cadrul compartimentului Arhiva. Adica, pot aduce un post contractual in cadrul serviciului chiar daca celelalte sunt functii publice? Multumesc

ANFP-ul gestioneaza numai functiile publice.

Nu este necesara acordul ANFP -ului pentru mutarea unei persoane cu contract individual de munca de la un compartiment la altul in cadrul primariei..