Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... functionar public mi se refuza revenirea pe post dupa ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

functionar public mi se refuza revenirea pe post dupa mutarea 6 luni

Buna ziua domnule avocat. Si as dori sa multumesc anticipat tuturor celor care mi-ar da un sfat competent. Sunt functionar public la o primarie, intrat prin concurs in urma cu trei ani si am fost mutat pe o functie inferioara responsabilitatilor initiale in cadrul aceluiasi departament pe o durata de 6 luni, pana in 1 august a.c. (din inspector am fost mutat la ghiseu la inregistrat documente, pe un post de studii medii unde doar eu sunt functionar public). Nu am stiut niciodata cauzele exacte ale mutarii. Desi nu am fost incantat, am acceptat desi a fost ilegala mutarea conform Statutului functionarilor publici. Surprinderea mea a fost ca mi s-a refuzat revenirea pe postul anterior, eu nu am semnat nici o prelungire, dar mi se face pontajul la biroul avut anterior, desi eu sunt in continuare la registratura. Mai mult, am fost amenintat ca ma pot muta pe teren daca nu-mi convine. Intre timp am solicitat intreruperea din motive personale ( ,,interes personal legitim" ) pe durata de un an a activitatii pentru a pleca la lucru in strainatate si astept raspuns, iar cererea mea fost inaintata de primarie ANFP. Ce as putea face in apararea mea in eventualitatea unui raspuns negativ la cererea de suspendare, cum ma pot apara de abuzurile sefilor din institutie???? Va multumesc.
banuiesc ca ati fost mutat in cadrul altui compartiment, printr-o dispozitie a primarului. atacati la instanta de contencios administrativ acest act.
partea cu parerea ANFP-ului, n-am inteles-o.... :)
functionarul public: da, am fost mutat in cadrul altui compartiment din aceeasi directie, pe un post contractual dar semnez condica de la expirarea celor 6 luni la vechiul post. Este o manarie, as putea foarte bine sa ma prezint tot asa la postul de inspector, dar mi-i pun in cap pe toti. Datorita faptului ca nu-mi mai gasesc locul, am solicitat conducerii primariei intreruperea in baza legii 188 a activitatii pe un an, dar conducerea a cerut Agentiei Nationale a Functionarilor Publici (ANFP) lamuriri despre intelesul notiunii ,,interes personal legitim". Nu este si asta tot o modalitate de a prelungi, sub o aparenta ,,legala" statul meu la registratura? Cum se face atacarea la instanta de contencios-administrativ? Adica sa-i dau in judecata la tribunal? Va multumesc!!
in primul rand, mutarea in cadrul altui compartiment, se realizeaza pe o func?ie public? vacant? echivalent?, de aceea?i categorie, clas? ?i, dup? caz, de acela?i grad profesional, pentru care sunt îndeplinite condi?iile specifice prev?zute în fi?a postului sau, dup? caz, cu repartizarea postului corespunz?tor func?iei de?inute de func?ionarul public, pentru o perioad? de maximum 6 luni într-un an calendaristic, si nu pe o functie contractuala.
ANFP nu are nici o competenta in a stabili care interes e personal si legitim, si care nu...ori e multa prostie la voi in institutie, ori is rauvoitori.
Atacati decizia la instanta de contencios administrativ. Nu uitati de plangerea prealabila. Daca nu va pricepeti, consultati un avocat.Succes. :)
functionarul - Prostie sau rea-vointa? Cred ca ambele. Seful de departament e numit politic si nu stie nimic de legi iar cel de la resurse umane e genul care trece prin toate schimbarile cautand portite in lege pentru a face pe placul sefilor. Am fost mutat cu repartizarea postului pe 6 luni, dar perioada s-a incheiat de o luna. Orice alte detalii imi sunt de real folos. Ma gandeam si eu, logic, ca aprobarea suspendarii este o decizie a conducerii institutiei si nu are a face cu ANFP. Probabil este la mijloc ceva de genul ,,ai fost mutat acolo pentru a pleca singur". Va multumesc.
andrei-u, utilizator
d-le..... cu repartizarea postului, se poate face mutarea, TOT pe o functie publica. Care parte n-ati inteles-o, d-le. functionar public? :hammer: