Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident rutier

am fost accidentat de o masina care a fugit de la locul accidentuuli, intre timp a vandut masina , nu are nici asigurare,cunosc numatul masinii,am declarat accidentul dar persoana nu mai locuieste la adresa din buletin.Ce ce e de facut?
Exista un fond de despagubire in cazul accidentelor in care au fpst implicate masini neasigurate, insa numai pentru un anumit numar zile ingrijiri medicale. Mergeti la politie si depuneti plangere.
adresativa cu o sesizare si catre Asociata fondului victimelor
nu au existat victime.masina a fost avariata in parcare.
claaudm33, utilizator
ART. 35 Ordin 14/2011
Persoana prejudiciată are dreptul să înainteze cererea de despăgubire către asigurătorul RCA, în cazul producerii unui risc acoperit prin asigurarea obligatorie RCA, potrivit prezentelor norme, sau către Asociaţia "Fondul de protecţie a victimelor străzii", în cazul producerii unui risc acoperit din acest fond, potrivit art. 25^1 din Legea nr. 32/2000, cu modificările şi completările ulterioare, ori către BAAR, în calitatea sa de birou gestionar.

Conditia ca Fondul de Protectie a Victimelor Strazii sa despagubeasca este ca autovehiculul care a provocat accidentul sa fi ramas neidentificat sau autovehiculul identificat era neasigurat şi avea locul obişnuit de staţionare în România sau într-un stat terţ faţă de statele din S.E.E.

Acum vad ce ati postat,daca nu au existat victime si masina a fost avariata in parcare nu va despagubeste FPVS.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat