Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 097
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 097

Buna ziua,

O societate a depus declaratia 097 la data de 25.10.2012 pentru aplicarea tva la incasare cu 01.01.2013 avand cifra de faceri in perioada 01.10.2011-30.09.2012 mai mica de 2.250.000 lei .
Mai are acum obligaţia să notifice organele fiscale cu privire la aplicarea sistemului TVA la încasare pana la 25.01.2013 calculand cifra de afaceri pentru perioada 01.01.2012-31.12.2012.

La Instrucţiuni de completare a formularului (097)
“Notificare privind aplicarea/încetarea aplicării sistemului TVA la încasare”
am gasit:
Formularul (097) “Notificare privind aplicarea sistemului TVA la încasare” se depune la organul fiscal competent, la termenele prevăzut de lege:
a) pentru intrarea în sistem;
- până pe 25 ianuarie, inclusiv – persoanele impozabile care în anul precedent au realizat o cifră de afaceri care nu depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei şi nu au aplicat sistemul TVA la încasare în anul precedent

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Nu, este de ajuns prima notificare.
George Moraru, Consultant fiscal