Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cuantum indemnizatie CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cuantum indemnizatie CIC

buna ziua lucrez in invatamant si sunt insarcinata ar tb sa nasc pe la jumatatea lui septembrie intrebarea este imi trebuie continuitate la post pt a putea beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului contractul meu inceteaza pe 31 .08.2009 ce trebuie sa fac ?va rog ajutati-ma si inca ceva indemnizatia va fi 85%din net imi puteti calcula va rog cat voi lua am avut 1 luna cu 727 net apoi urmatoarele cu 788 va multumesc anticipat
Luati va concediu prenatal de la 7 luni si jumatate de sarcina si atunci fiind in concediu medical prenatal contractul de munca nu poate inceta.
Referitor la 85 % din venituri se calculeaza pornind de la baza de calcul nu de la venitul net.
Succes!
va multumesc deci dc imi iau concediu la 7 luni jumate asta ar veni pe la jumatatea lui iulie si eu atunci as fi in concediu de odihna si totodata in prenatal dar dc imi expira contractul in august se prelungeste automat ?sunt angajata cu contract pe perioada determinata
ioneasca84 a scris:

buna ziua lucrez in invatamant si sunt insarcinata ar tb sa nasc pe la jumatatea lui septembrie intrebarea este imi trebuie continuitate la post pt a putea beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului contractul meu inceteaza pe 31 .08.2009 ce trebuie sa fac ?va rog ajutati-ma si inca ceva indemnizatia va fi 85%din net imi puteti calcula va rog cat voi lua am avut 1 luna cu 727 net apoi urmatoarele cu 788 va multumesc anticipat

Pentru a beneficia de indemnizatia pentru CIC, trebzuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal.
Nu are cum sa se prelungeasca automat c.i.m. al dvs. el va inceta de drept la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat.
Perioada care se ia in considerare la stabilirea bazei de calcul a indemnizatiei pentru CIC, in cazul dvs, ar fi septembrie 2008 - septembrie 2009. Pentru aceasta perioada, trebuie sa aveti realizate venituri profesionale supuse impozitului pe venit.
Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul stabilite. Procentul se aplica la media veniturilor nete realizate in cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului.
CIM pe perioada concediului medical nu se prelungeste dar nici nu inceteaza ci se suspenda.
Deci fiind in concediu medical contractul individual de munca se suspenda.
elladomi a scris:

CIM pe perioada concediului medical nu se prelungeste dar nici nu inceteaza ci se suspenda.
Deci fiind in concediu medical contractul individual de munca se suspenda.

Un CIM pe durata determinata inceteaza de drept la data prevazuta in contract. Suspendarea inceteaza si ea la aceasi data. Ba mai mult nu se poate suspenda un CIM mai mult decat durata pentru care s-a incheiat, numai prin logica se poate constata ca nu poti suspenda un contract incetat de drept.. Concediul de maternitate va fi platit in continuare fostei salariate de catre casa de sanatate.