Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorie banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorie banca

Buna ziua! M-am inscris azi pe site-ul dvs pt a afla niste raspunsuri competente la o pb pe care o am cu o anumita banca. Am contractat un credit de nevoi personale fara garantii imobiliare in 2009. Mi-am achitat ratele in mod corect pana in momentul in care a intervenit reducerea salariilor bugetarilor cu 25 de procente. Am fost de buna-credinta si am facut demersuri pt a gasi o solutie in noua situatie. Mi s-a oferit in prima faza o perioada de gratie de 6 luni in care n-am platit dobanda. Dupa cele 6 luni, desi rata a crescut cu aprox. 10 euro, am solicitat din nou o alta varianta pt reducerea ratei. Mi s-a oferit din nou o perioada de gratie de 3 luni, in ciuda faptului ca eram constient ca rata va creste din nou. Am continuat sa ma adresez filialei bancii pt gasirea unei solutii de restructurare reala a creditului, in baza unui nou contract. Mi s-a oferit initial varianta refinantarii printr-un credit ipotecar insa, de la un evaluator agreat de banca, mi s-a spus ca datorita scaderii pietei imobioliare si a valorii reduse a apart pe piata locala acesta nu poate acoperi garantia solicitata de banca. Pt ca nu mi s-a oferit o alta solutie pe cale amiabila sau contractuala, am ales solutia de compromis de a achita lunar doar o parte din rata, atat cat imi pot permite,pt a nu-mi pune in pericol stabilitatea financiara a familiei. La un moment dat, am fost sunat de doua firme de recuperare, in scopul recuperarii restantei. Mentionez ca nu am fost informat de banca despre faptul ca debitul meu a fost cumparat sau cesionat catre terti, asa cum ar fi fost normal si legal, din cate imi dau seama. La randul ei, una din firme, a sunat la locul meu de munca intreband de mine, ceea ce iar mi se pare ilegal, din moment ce aveau deja nr personal...Discutiile cu firmele de recuperare sunt, deocamdata, la nivelul de telefoane prin care sunt intrebat daca, cand si cat pot sa platesc. Iar raspunsul meu e mereu acelasi: platesc lunar atat cat pot, in lipsa altor variante. Mentionez ca sunt constient de obligatiile asumate prin contractul de credit, sunt de buna credinta in achitarea acestora si am facut eforturi in sensul acesta, achitand la un moment dat o suma consistenta pentru a reduce restanta(823 de euro), din alte surse si pe care trebuie sa le achit...Ceea ce am solicitat bancii a fost gasirea unei solutii contractuale reciproc avantajoase pentru achitarea creditului(restructurare, refinantare, prelungirea perioadei, etc), tot in baza unui contract. Momentan, perioada de intarziere este de 3 luni. As vrea sa stiu ce se poate intampla in situatia asta. Va spun si dvs ce le-am spus si bancii si respectivelor firme. Vreau sa-mi achit obligatiile contractuale, sunt de buna credinta si fac eforturi deosebite in sensul asta. Nu ma ascund, raspund soloicitarilor si apelurilor tf., insa tot ce pot face in situatia asta e sa garantez ca suma minima(200 de euro) pe care o pot plati lunar va fi virata in cont la data scadentei. M-am adresat dvs in speranta ca imi veti putea spune ce se poate face in aceasta situatie, daca e corect cum procedeaza banca si firmele de recuperare,de aceea am incercat sa dau info detaliate si obiective in sensul asta. Va mutumesc si astept un aspuns de la dvs ! Cu stima, V. D
vioreldodan, utilizator
daca au trecut 3 luni de restanta, cel mai probabil creditul a devenit exigibil anticipat, a trecut in totalitate la scadenta, si apoi cesionat acelei firme de recuperari creante cu care banca are contract in acest sens. Ce puteti sa faceti dvs, e sa cereti de la firma de recuperare contractul de cesiune si sa stabiliti un nou plan de rambursare impreuna cu acestia. Planul de rambursare vechi nu mai este de actualitate, iar acum nu ai prea poate fi vorba de o refinantare, deoarece figurati cu acele intarzieri neacceptate de catre banci. Daca noul plan de rambursare convine ambelor parti, cereti-l in scris si urmati-l pe acesta.
Conform contractului de credit ei au dreptul sa ceara executarea silita, facand popriri asupra unei treimi din venituri, si/sau scotand la licitatie bunurile dvs mobile si imobile.