Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Exceptia de nelegalitate - efecte?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Exceptia de nelegalitate - efecte?

Buna seara,
Intrebarea mea ar fi daca, o data admisa aceasta exceptie in cadrul unui litigiu, poate fi opusa cu succes fata de autoritatea emitenta si in cadrul unei spete asemanatoare?
Mai exact, stiu ca actul ad-iv declarat nelegal este inlaturat de la aplicare in cauza in care a fost ridicata exceptia, dar ma pot prevala de ea, intr-un alt litigiu, aproape identic?
Merci frumos pt ajutor!
Va puteti prevala de constatarea nulitatii actului daca noul litigiu priveste acelasi act ce a fost anteror declarat nelegal, ci nu in situatii asemanatoare. In legislatia Ro nu se ia in considerare asemanarea
ContSters98997, utilizator
Ati putea invoca principiul analogiei ...Argumentul a pari - ''de analogie'' - se refera la faptul ca unde exista aceleasi ratiuni (motive) trebuie aplicata acceasi lege, respectiv aceeasi solutie.