Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit pe venit sau pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit pe venit sau pe profit

Buna ziua,

Doresc sa infiintez un SRL care produce soft la comanda. Firma, va fi foarte mica la inceput, cel putin, cu o cifra de afaceri nu prea mare nici ea.

Imi puteti spune cum este mai benefic sa o inregistrez. Ca platitoare de impozit pe venit sau pe profit ?
Multumesc frumos
Impozit pe venituri, 3%, asta daca nu aveti cheltuieli mari, dvs stiti mai bine.Pt.servicii e de recomandat o forma de impozitare ca asta.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Multumesc frumos pentru raspuns si promtitudine, d-na David.
Avand in vedere ca din 2010 microintreprinderile care sunt impozitate la cifra de afaceri (venit) , s'ar parea ca vor fi desfiintate, eu cred ca mai bine ar fi sa va infiintati o intreprindere individuala in sensul OUG 44/2008, care se va impozita cu 16 % la venitul net si 5,5% FNUASS.
suteual a scris:

Avand in vedere ca din 2010 microintreprinderile care sunt impozitate la cifra de afaceri (venit) , s'ar parea ca vor fi desfiintate, eu cred ca mai bine ar fi sa va infiintati o intreprindere individuala in sensul OUG 44/2008, care se va impozita cu 16 % la venitul net si 5,5% FNUASS.

Suscriu! :thumbup:
Mai e mult pana in 2010.Se mai schimba codul fiscal de 10 ori pana atunci."Bate fierul cat e cald"