avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit pe venit sau pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit pe venit sau pe profit

Buna ziua,

Doresc sa infiintez un SRL care produce soft la comanda. Firma, va fi foarte mica la inceput, cel putin, cu o cifra de afaceri nu prea mare nici ea.

Imi puteti spune cum este mai benefic sa o inregistrez. Ca platitoare de impozit pe venit sau pe profit ?
Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: balexg , utilizator 15:49, 19 Mai 2009
Impozit pe venituri, 3%, asta daca nu aveti cheltuieli mari, dvs stiti mai bine.Pt.servicii e de recomandat o forma de impozitare ca asta.
Ultima modificare: Vineri, 3 Aprilie 2009
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Multumesc frumos pentru raspuns si promtitudine, d-na David.
Avand in vedere ca din 2010 microintreprinderile care sunt impozitate la cifra de afaceri (venit) , s'ar parea ca vor fi desfiintate, eu cred ca mai bine ar fi sa va infiintati o intreprindere individuala in sensul OUG 44/2008, care se va impozita cu 16 % la venitul net si 5,5% FNUASS.
suteual a scris:

Avand in vedere ca din 2010 microintreprinderile care sunt impozitate la cifra de afaceri (venit) , s'ar parea ca vor fi desfiintate, eu cred ca mai bine ar fi sa va infiintati o intreprindere individuala in sensul OUG 44/2008, care se va impozita cu 16 % la venitul net si 5,5% FNUASS.


Suscriu! :thumbup:
Mai e mult pana in 2010.Se mai schimba codul fiscal de 10 ori pana atunci."Bate fierul cat e cald"

Alte discuții în legătură

Taxe srl-d cosminhala cosminhala Buna ziua. Pentru un SRL-D fara angajati, ce taxe si impozite lunare/ anuale exista? Multumesc. (vezi toată discuția)
Diferenta dintre asociatie familiala , persoana fizica sau s.r.l. d807 d807 buna as dori mai multe explicatii despre ce ar fi mai bine sa fac , si care ar fi diferenta intre ele va multumesc (vezi toată discuția)
Pfa sau microintreprindere ? cstmihai cstmihai As vrea sa imi iau soarta in maini si sa infiintez o societate de tip PFA sau Microintreprindere. Motivul principal ar fi ca am ocazia de a fi platit pentru ... (vezi toată discuția)