Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Prescrierea executarii sanctiunii contraventionale
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Prescrierea executarii sanctiunii contraventionale

Potrivit art. 4, alin. 2 din Ordonanta nr. 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor: "Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 2 ani de la data aplicării."

Daca figurez la impozite la primarie cu restante provenite din amenzi de circulatie primite in anul 2008, practic executarea acestor amenzi nu se mai poate realiza?
Ce ar trebui sa fac pentru a fi sterse de la impozit?

Scuze, acum am citit mai bine o forma actualizata a actului normativ, si am constatat ca art de mai sus este abrogat!!
Brokeru22, utilizator
1. Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.

2. Termenul general de prescriptie in materia acestei sanctiuni este prevazut in codul de procedura fiscala, potrivit art. 131 alin.1 si 2, si anume 5 ani.
Conform codului de procedura fiscala, amenda contraventionala reprezinta creanta bugetara si deci executarea acesteia se prescrie in termenul general de prescriptie prevazut de respectivul cod.