Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general D 094
Discuție deschisă în Contabilitate în general

D 094

Buna ziua!
Daca o firma a fost scoasa din evidenta ca platitoare de tva din 01.08.2012, mai depune d 094/2012?
Multumesc. :">
Buna ziua,

Declaraţia se completează de persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, care au utilizat trimestrul ca perioadă fiscală în anul precedent, care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri şi care nu au depăşit plafonul de 100.000 euro.

Daca nu sunteti inregistrata in scopuri de TVA, nu aveti de ce sa depuneti aceasta declaratie.

Numai bine,
Daca anul trecut s-a efectuat o achizitie intracomunitara se mai depune 094?

094 Declaraţie privind cifra de afaceri în cazul persoanelor impozabile pentru care perioada fiscală este trimestrul calendaristic şi care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri în anul precedent (OPANAF 7/2010) Formular Declaraţia se completează de persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, care au utilizat trimestrul ca perioadă fiscală în anul precedent, care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri şi care nu au depăşit plafonul de 100.000 euro, al cărui echivalent în lei se calculează conform normelor. Formularul se depune la organul fiscal competent şi se completează în două exemplare, înscriindu-se cu majuscule, citeţ şi corect, toate datele prevăzute. Un exemplar, semnat şi ştampilat, se depune la unitatea fiscală, direct la registratură sau la poştă, prin scrisoare recomandată; un exemplar se păstrează de către persoana impozabilă.