Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Carte Funciara - dilema numar
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Carte Funciara - dilema numar

Care este diferenta dintre o carte funciara cu cinci cifre (exp. 60xxx ) avand acelasi nr cadastral cu al carti funciare si o CFN cu nr cadastral de la 1... la n, tinand cont ca ambele imobile apartin aceleiasi UAT?
Prin 2008 a inceput in anumite judete din tara (acum functioneaza in toata tara) implementarea unui sistemul integrat de cadastru si publicitate imobiliara numit E-Terra.
Un avantaj major al acestui sistem informatic il reprezinta gestiunea electronica a coordonatelor cadastrale. Astfel, lucrarile cadastrale gestionate in E-Terra nu permit aprobarea documentatiilor cadastrale care se suprapun peste alte proprietati, lucru care pana acum se intampla, dand nastere uneori la diferite litigii.
Fiecarei proprietati i se atribuie un numar cadastral unic de 5 cifre, care este identic cu nmarul Cartii Funciare, iar lucrarile aprobate prin acest soft pot fi recunoscute prin acest numar unic de 5 cifre.
Documentatiile cadastrale cu numere cuprinse intre 1 si n sunt documentatii mai vechi, executate pina la momentul implementarii acestui program .
La intrarea in vigoare a cadastrului general ambele carti funciare au acelasi rang? Fiindca CFN are Titlul de Proprietate in baza legii 18/1991, iar cealanta are o hotarare judecatoreasca care proprietarul nu a posedat Titlul de Proprietate in baza legii 18/1991, iar intabularea a fost fals in acte.
Si cartea funciara electronica si cea pe hartie sunt valabile. Hotararea judecatoreasca tine loc de titlu de proprietate in cazul in care acesta nu exista, deci intabularea nu poate fi fals cum spuneti. Cat despre cadastrul general............ e ca o himera, nu se stie cand , unde si de cine va fi facut.