avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcool la volan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcool la volan

Buna seara,

Am consumat alcol in data de 06.10.2008 si m-am urcat la volan, am avut o alcolemie de 0.61 in aer expirat.

In data de 30.10.2008 am fost depistat baut la volan si fara permis, unde am si fost judecat de judecatoria C-lung cu sentinta definitiva de 1 an cu suspendare si 3 ani perioada de incercare.
Mentionez ca la aceasta fapta sa facut reabilitarea de drept in urma cu 3 luni.

Eu in 2011 am obtinut permis de conducere in baza hotararii de la a doua fapta

Astazi 22.01.2013 am fost chemat la politie pt primul dosar nerezolvat.

Intrebari:
1. Mai influenteaza cu ceva fapta deja judecata? ea nici nu mai apare in cazier.
2. Imi poate suspenda permisul de conducere obtinut in 2011?

Alte discuții în legătură

Buna ziua.am fost prins baut la volan cu alcoolemie de 0.61 in ... Danut2397 Danut2397 Buna ziua.Am fost prins baut la volan cu alcoolemie de 0.61 in aerul respirat.Dupa mam urcat din nou la volan cu permisul suspendat si baut.Am vreo sansa sa ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan si permis suspendat ionut1559 ionut1559 Buna seara am si eu o intrebare am fost prins la volan cu o alcolemie de 0.53 in aerul expirat si permisul suspendat am fost de am dat probele de sange ce o sa ... (vezi toată discuția)
Obtinere permis de conducere in afara romaniei Croco87 Croco87 Am un prieten care a comis o mica infractiune acum 8 luni. Mai precis a fost depistat in trafic sub influenta bauturilor alcoolice. Permisul i-a fost retinut ... (vezi toată discuția)