Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONFLICT DE MUNCA CA URMARE A AMENINTARII CU ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONFLICT DE MUNCA CA URMARE A AMENINTARII CU CONCEDIEREA

Buna ziua,
Intreb, in numele unui colectiv din cadrul unui cunoscut ONG, daca este posibila afilierea noastra la un sindicat care sa ne reprezinte in relatia cu angajatorul deoarece ne sintim neindreptatiti, amenintati cu externalizarea serviciilor pe care le prestam, sau trebuie sa alegem un reprezentant al salariatilor, avand in vedere ca suntem peste 50 de salariati angajati. Am opta pentru sindicat deoarece un reprezentant al salariatilor ar putea fi amenintat sau intimidat. Daca ne puteti ajuta cu un sfat, v-am ramane recunoscatori.
Da, va puteti afilia la un sindicat care sa va reprezinte interesele .. insa acel sindicat trebuie sa fie constituit la nevel de sector de activitate sau la nivel national.