Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare noua dupa conedierea unui salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare noua dupa conedierea unui salariat

in cat timp se poate face o angajare pe acelasi post dupa intrarea in somaj a unui angajat?
Codul muncii nu mai prevede o perioada minima dupa care se pot face angajari pe un post desfiintat.
Insa este recomandabil sa asteptati cele 45 de zile in care salariatul concediat poate contesta decizia de concediere in instanta si apoi sa reinfiintati postul, deoarece daca il reinfiintati mai devreme de acest termen, instanta ar putea aprecia ca desfiintarea locului de munca nu a avut o cauza reala si serioasa, asa cum prevede legea, si ar putea anula decizia de concediere dispunand reintegrarea salariatului concediat.
Ca sa faceti o angajare pe acelasi post, mai intai va trebui sa-l reinfiintati ... apoi , chiar daca textul de lege nu reglementeaza acest aspect, va trebui asteptat o perioada de timp - 45 de zile de la data comunicarii deciziei de concediere , termen in care se poate contesta decizia respectiva in instanta -.

O solutie pentru angajarea imediata ar fi angajarea pe un alt post care poate prelua si din atributiile postului desfiintat ...
daca persoana concediata este la un punct de lucru, interdictia angajarii pe parcursul a 45 de zile este valabila si otr celelalte puncte de lucru si sediul central?
Nu exista nicio astfel de interdictie ... insa concedierea urmata imediat de angajarea pe acelasi post este considerata o concediere care nu se întemeiază pe o cauză reală şi serioasă, ci este o concediere fictivă.