Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... imprumut cu garantie imobiliara intre persoane fizice
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

imprumut cu garantie imobiliara intre persoane fizice

Buna ziua. Doresc sa inchei un contract de imprumut cu o alta persoana fizica, contract ce va avea ca si garantie un apartament pe care il detin. Intrebarea mea este urmatoarea: Este absolut necesar cadastrul?
Nu este necesar cadastrul, insa Dvs nu aveti de prezentat o alta garantie ? decat casa in care locuiti sau pe care o detineti ? ganditi-va ! ganditi-va! ca un asemenea act va poate lasa pe drumuri, cu atat mai mult cu cat faceti eforturi sa va dovediti dreptul de proprietate (inclusiv cu cadastru).
Mergeti la un notar si o sa va explice ce acte sunt necesare. Riscul de a pierde apartamentul in urma unui contract de imprumut garantat cu acel apartament exista atat in cazul unui imprumut de la persoane fizice ca si in cazul unui imprumut de la banca daca cel imprumutat nu-si achita datoria conform contractului incheiat.