Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Vreau sa cedez apartamentul bancii in schimbul ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Vreau sa cedez apartamentul bancii in schimbul stingerii datoriei

Buna ziua,
Am doua intrebari legate de un contract de imprumut bancar cu garantie ipotecara. Fara sa fac o istorie a problemelor legata de acest tip de credite, am urmarit discutii diverse pe aceasta tema pe forumul dumneavoastra, doresc doar o lamurire care cred ca ar fi necesara miilor sau poate sutelor de mii de persoane fizice aflate in aceeasi situatie.
Situatia economica familiala precara in care s-a ajuns in urma acestei crize economice.
Imi asum in totalitate gresala pe care am facut-o aruncandu-ma cu capul inainte intr-un contract de imprumut cu garantie ipotecara cu o banca oarecare. Veniturile legale si predictibile ale familiei s-au injumatatit si am ajuns in imposibilitatea de a continua plata ratelor catre banca. Vreau sa cedez apartamentul bancii in schimbul stingerii datoriei contractuale.
Pana aici totul pare clar. Insa banca sustine ca daca valoarea la vanzare a apartamentului nu se ridica la valoarea datoriei… apartamentul se va vinde la o valoare mai mica, iar restul sumei va trebui sa o acopar din buzunar.
Care este adevarul in aceasta situatie?
Mentionez:
- obligatiile, drepturile si riscurile sunt asumate egal de catre partile din contract.
- Piata imobiliara reprezinta o variabila care nu poate fi controlata de nici una din partile contractante, fluctuatiile acesteia reprezentand riscul asumat de parti.
- Evaluarea imobilului a fost facuta de catre un evaluator agreat de banca (daca nu chiar angajat al bancii), iar suma acordata mie a fost aproximativ 2/3 din valoarea reala a imobilului ipotecat in favoarea bancii.
Intebarea este simpla. Cine acopera pierderea bancii?
Am o singura rugaminte… Cititi cu atentie! Multumesc!
am discutat si eu cu banca pe aceeasi tema si ei au incercat sa ma convinga ca daca suma cu care se va vinde apartamentul nu va acoperi creditul ma vor urmari in continuare pana la concurenta sumei.
eu le-am zis ca atat timp cat am ipotecat apartamentul in favoarea bancii ,am asigurat si asigur an de an creditul la valoarea evaluarii,platesc comision de risc iar dupa redenumire ,comision de administrare din punct de vedere al riscului ,nu consider ca mai sunt obligat sa le mai dau alti bani in afara de cei pe care ii vor lua de pe vanzarea apartamentului.
am discutat si cu cativa juristi aceasta problema insa pot sa spun ca mai mult m-au bagat in ceata deoarece au pareri diferite .
cert este ca le-am zis celor de la banca exact ce am scris mai sus,dupa care le-am zis ca din cauza ca boc mi-a luat cca 700 ron din salariu nu mai pot achita ratele asa ca le-am pus cheile de la apartament pe masa si le-am zis ca sa faca bors.
dupa ce am mai stat un pic de vorba tot nu au vrut sa inteleaga asa ca le-am zis ca voi face actiune in instanta in cazul in care ma vor pune sa platesc diferenta de bani si ca voi face actiune in instanta macar sa scap de acel comision de risc care era destul de mare si am plecat .
dupa o saptamana m-a sunat directoarea bancii si m-a invitat la negocieri si am mai scapat de 250 ron din rata si mi-e mult mai simplu.
succes si dvs
Corect. As fi totusi placut surprins sa raspunda, daca se poate si cineva de meserie... Multumesc pentru opinie, doberv. Sunt sigur ca multe persoane traiesc cu impresia ca mai mult decat garantia ipotecara, banca nu le poate lua ...( ceea ce pentru majoritatea este totul). Uite ca bancile au alte pretentii vis-a-vis de asumarea riscului... Adica... banca isi asuma risc NU, iar bietul om ramane si fara casa si cu datorii in banca. Subiectul este mai mult decat actual...
Popa Victor Tudor a scris:

Insa banca sustine ca daca valoarea la vanzare a apartamentului nu se ridica la valoarea datoriei… apartamentul se va vinde la o valoare mai mica, iar restul sumei va trebui sa o acopar din buzunar.
Care este adevarul in aceasta situatie?

Poate va lamuriti daca veti citi aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
@Popa Victor Tudor
Ce vreti dumneavoastra este imposibil. Banca nu are cum sa va ia apartamentul spre stingerea datoriei. Ca sa nu se ajunga la executare silita puteti sa-l vindeti dumneavoastra(cu acordul bancii pentru transferul/anularea ipotecii) si cu banii obtinuti sa stingeti creditul. Daca suma nu acopera soldul total al creditului va trebui sa venitit si cu alti bani.

Cealalta varianta, in caz de se ajunge in imposibilitate de plata a creditului, banca va incepe procedurile de executare silita. Imprumutatul va raspunde cu tot patrimoniul sau pana la stingerea datoriei, incepand cu bunurile ipotecate, continuand cu eventuale bunuri si pana la proprire pe venituri.

Popa Victor Tudor a scris:

Mentionez:
- obligatiile, drepturile si riscurile sunt asumate egal de catre partile din contract.
- Piata imobiliara reprezinta o variabila care nu poate fi controlata de nici una din partile contractante, fluctuatiile acesteia reprezentand riscul asumat de parti.
- Evaluarea imobilului a fost facuta de catre un evaluator agreat de banca (daca nu chiar angajat al bancii), iar suma acordata mie a fost aproximativ 2/3 din valoarea reala a imobilului ipotecat in favoarea bancii.
Intebarea este simpla. Cine acopera pierderea bancii?
Am o singura rugaminte… Cititi cu atentie! Multumesc!

Ati mentionat niste aspecte interesante insa nu sunt in concordanta cu realitatea. Da, ar fi frumos ca banca sa-si asume partial riscul pentru devalorizarea
imobiluluicum spuneti dvs dar deja intram in domeniul science-fiction-ului.

- obligatiile, drepturile si riscurile sunt asumate egal de catre partile din contract.

Obligatiile, drepturile si riscurile sunt bine determinate prin contractul dintre cele 2 parti si contextul legislativ in care e el incheiat. Dar nu sunt nici pe departe egale. Riscul pe care si-l asuma banca e doar pentru situatia in care imprumutatul ajunge in situatia de a nu-si putea plati creditul si nu are nici ce sa recupereze. Atat timp cat imprumutatul are bunuri care se pot executa banca va face tot posibilul pentru a-si recupera datoria.

- Piata imobiliara reprezinta o variabila care nu poate fi controlata de nici una din partile contractante, fluctuatiile acesteia reprezentand riscul asumat de parti.
- Evaluarea imobilului a fost facuta de catre un evaluator agreat de banca (daca nu chiar angajat al bancii), iar suma acordata mie a fost aproximativ 2/3 din valoarea reala a imobilului ipotecat in favoarea bancii.

Riscul asumat de parti? hmm, v-am spus mai sus care e de fapt riscul real al bancii. Dpdv al bancii, ea a imprumutat o suma de bani imprumutatului si se asteapta sa o primeasca inapoi conform contractului. Nu are nici un interes direct legat de imobil. Rolul imobilului, prezenta ipotecii, este doar de a minimiza acel risc de nerecuperere a datoriei. Daca valoare lui scade creste riscul bancii de a nu-si putea recupera datoria, dar ea efectiv nu pierde nimic(cu exceptia in care imprumutatul chiar nu-si poate plati datoria).
Evaluarea nu are nici un rol concret in toata povestea. Pur si simplu prin evaluare banca se asigura ca ipoteca pusa in numele bancii area o valoare cel putin egala cu imprumutul.

Intebarea este simpla. Cine acopera pierderea bancii?

Intrebarea este foarte simpla si raspunsul este si mai simplu, care pierdere?
Banca pierde doar in situatia in care dupa toate caile de atac nu si-a recuperat in totalitatea datoria. Atat, aceasta este singura situatie. Si efectiv nici macar in situatie aceasta. Pentru ca astfel de cazuri sunt anticipate si luate in considerare. Tocmai de aceea auzim de comisioane de risc. Si chiar si fara aceste comisioane, in calculul dobanzii sunt inclusi multi indicatori inclusiv acest risc de nerecuperare al creditului. Cu alte cuvinte noi platim aceste eventuale pierderi (pentru cazurile extreme in care banca nu-si poate recupera datoria) inca dinante ca ele sa apara. Deci si prin urmare, care pierderi? =D>