Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sindicat

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema:
In cadrul unei societati exista sindicat, acesta nu este reprezentativ (nu are 50% + 1 membrii), dar in acelasi timp angajatii s-au organizat si au ales si reprezentantii angajatilor (sunt reprezentativi - acest lucru s-a intamplat deoarece a expirat contractul colectiv de munca la nivel de societate si urmeaza negocierile).
Cativa dintre angajatii care sunt inscrisi in sindicat,au fost de acord sa fie reprezentati si de "reprezentantii salariatilor", votandu-i pe acestia.
Este posibil ca un angajat care este inscris in sindicat, poate sa aleaga si reprezentantii salariatilor?
In cazul in care sindicatul va contesta in instanta faptul ca "reprezentantii salariatilor" de fapt nu sunt reprezentativi, deoarece au fost alesi si de angajati care sunt inscrisi in sindicat, va castiga?

Multumesc anticipat

Art.211 (2) C.mun. prevede ca, reprezentantii salariatilor sunt alesi in cadrul adunarii generale a salariatilor, cu votul a cel putin jumatate din numarul total al salariatilor.

Prin urmare, legea nu face distinctie in ceea ce priveste apartenenta la un sindicat a salariatilor cand se alege reprezentantii acestora.