Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ajutor,va rog !- partaj; expertize
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ajutor,va rog !- partaj; expertize

buna ziua
dupa divortul meu de sotie ,am purces la partaj. suntem in faza de rejudecare. s-au facut rexpertizarea bunurilor. s-au depus obiectiuni de ambele parti.la exprtizarea apartamentului am cerut sa se faca expertiza tinandu-se cont de valoarea de piata
. totusi expertul in cauza cred ca nu a tinut cont de val. de piata ca din "N" calcule a reiesit o valoare de
1.400.000.000.lei vechi
MENTIONEZ CA AP.e de confort I ,CU 3 CAMERE,RECONDITIONAT ,MODERNIZAT(cu instal.electica. si sanitara noi ,cu geamuri termopan la dormitoare,cu gresie noua si faianta/veche/,cu centrala termica proprie .in obiectiunile noastre am aratat aceste lucrurisi am atasat si un ziar specializat in anunturi de vanzari locuinte de tip apartament,case terenuri......etc cu sublinierile de rigoare. chiar in acel ziar "RAID' era anuntat un ap.de pe o scara vecina di acelasi bloc cu al meu,la 60.000 EURO.nicaieri nu se mai gaseste u ap de 3 camere cu modernizari sub 55000 EURO, nici cele cu 2 camere chiar si de conf II-- NU MAI SE GASESC LA VANZARE SUB 40.000 EURO.va rog ajutati-ma ce sa fac? cui si cum sa ma adresez ca sa il aduca la valoarea de piata,ca apoi,sa pot lua si eu macar o garsoniera sau un ap. de 2 camere de confort II sa am si eu unde sa trg.

multumesc ,IULIAN
Buna ziua ,

Am vazut mesajul dvs si as dori sa va intreb , nu aveti un avocat angajat pentru acest dosar , deoarece avocatul ar fi stiut ce anume sa faca si anume sa ceara o contraexpertiza , sa solicite expert parte , sa depuna toate diligentele pentru a face obiectiunile necesare bazate pe termeni de specialitate , consultandu se cu un expert ca si cel care va facut dvs in cadrul dosarului expertiza. Deci aveti sau nu un aparator ? Daca nu aveti atunci se explica deoarece dvs nu aveti cunostiintele necesare pentru a formula obiectiuni la raportul de expertiza intocmit de expert si pentru a combate ceea ce domnia sa a concluzionat. Sfatul meu angajati va un aparator altfel s-ar putea sa pierdeti procesul .
Dincolo de necesitatea de a avea un avocat, eu zic sa nu va faceti o idee doar studiind ofertele de vanzare. In momentul de fata piata imobiliara este blocata, nu se fac vanzari. Ati putea contacta o agentie imobiliara si sa va spuna cam la ce preturi se vand efectiv. Eu cred ca expertul stie ce spune. Apoi, daca chiar considerati temeinice puteti face obiectiuni la raportul de expertiza.
ContSters42249, utilizator
am vazut expert care in modul de calcul a folosit un act normativ abrogatX-(
angajati-va repede un avocat ca s-ar putea sa nu mai fie nimik de facut.
si probele acestea se administreaza numai intr-un anumit moment al procesului.

av. vasilescu
Evaluarea unui imobilul are cateva puncte de baza care pot determina un raport defavorabil: imobile cu bulina rosie; imobile care intra sub incidenta Legii 112/1995 (referitoare la retrocedarea imobilelor nationalizate); vechimea imobilului raportata la nivelul de consolidare...
Se iau in calcul la evaluare si: zona, etajul la care e situat imobilul, confortul, imbunatatirile...
Imobilele construite inainte de 1984 sunt mai ieftine...

In Ianuarie, notarii au cerut o noua corectie a preturilor de referinta pentru locuinte, de 15%. Ca ex, citez unele informatii (neverificate personal, evident) publicate de altii: un apartament de doua camere, confort unu, intr-o zona centrala este considerat mai ieftin cu peste 27.000 de euro. La fel se intampla si in cartiere: in 2008 se lua in considerare un pret de 66.000 de euro, acum e mai mic cu 10.000 de euro; la 1 ianuarie 2009 apartamentele de două camere din Dorobanti erau evaluate la 110.000 euro (in 2008 erau trecute in grila notarilor la 132.000 euro) – in 26 ianuarie, pretul orientativ mai scade o data, cu 15%, cea ce înseamnă 95.000 euro.

Din aceste exemple am tentatia sa deduc faptul ca apartamentul dv ar fi subevaluat, dar, cum bine v-au sfatuit pana acum, angajati un avocat...
apartamentul e dat in folosinta prin 1981 e in zona unde sunt vile.magazine mari de firme , .ceva mai departe de curtea domneasca din targovisteeste la etj 5si locatarii sunt majoritatea oameni cu functii in oras
nu intra sub incidenta niciunui decret.nu are bulina rosie.
in ziarul atasat actelor din dosarsunt multe apartamente,de ordinul sutelor.date spre vanzare de agentii imobiliare,de persoane fizice,,etc.dar ,pilele fostei sotii au facut ca expertii sa dea valori mici apartamentului care ii revine dansei /si cu acasta am fost de acord ca e vb de un copil pe care il are in custodie si la care tin f.mult/iar un garaj si masina sa-mi revina mie.. vreau sa va spun ca un amarat de garaj ,deteriorat am prezentat foto .xxxxx o la dosar si in final instanta a dispus reevaluarea prin o noua reexpertiza fiindca a fost evaluat la132 000 000 lei vechi
si pt ap instanta a cerut reevaluarea la val.de piata dar ex. a refuzat spunand ca are val de piata data in constatarea facuta
ce mai pot face?
daca va fi vorba de o executare silita,mai pot cere atunci,aducerea la val de piata?
multumesc,
iulian
sa numa intelegeti gresit,am fost de acord ca apartam.sa ii ramana fostei sotii dar nu subevaluat...vreau sa va spun ca acest partaj se tergiverseaza /pt.pile si favoritism /din 2005 de atunci eu stau pe unde pot,platesc chirie iar dansa se lafaie in confort si lux... toate astea ptca a schimbat incuietorile la casa ne putand intra desi este bun comun.. am preferat sa plec din casa pt a evita scandalurile si pt a ceea conditii copilului pt a nu fi stresa si pt a nu se chinui moral asistand la scandalurile pe care le creea din nimice un copil nemaipomenit,istet invata f.bine
;totusi am si eu nevoie sa traiesc cat de cat omeneste dar,dupa ce am muncit din greu in strainatate ,mi-am cumparat casa ,am aranjat-o super ,azi azi pribegesc... nu mai suport... va mai rog un ultim raspuns,daca se poate...