Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Decizie pronuntata de Curtea de Apel in recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Decizie pronuntata de Curtea de Apel in recurs

,,curtea de apel admite recursul formulat de parchet si sporeste pedeapsa la 2 ani inchisoare ".citat depe portalul minsterul justitiei Cum aflu daca este cu suspendare si definitiv si irevocabil ?, instanta pe fond se pronuntase la 1,4 ani cu suspendare conditionata . .
Decizia data in recurs este irevocabila, iar daca vreti sa aflati mai multe din acesata decizie, solicitati o copie cu mentiunea definitiva si irevocabila la Curtea de Apel, cu plata unei taxe de 2 lei si un timbru de 0,15 lei.
Decizia instantei de recurs este definitiva.
Hotararile penale nu sunt si irevocabile.
Banuiesc ca nu ati redat integral solutia postata pe portalul instantei respective.
Daca a fost majorat doar cuantumul pedepsei si pastrata modalitatea de executare , respectiv suspendarea conditionata a executarii pedepsei, ar fi trebuit sa gasiti in solutia pronuntata si " mentine in rest dispozitiile sentintei recurate".
Cel mai rapid si exact, va puteti informa la arhiva instantei respective.
simonette12 a scris:

Decizia instantei de recurs este definitiva.
Hotararile penale nu sunt si irevocabile.

Asa este, mea culpa, m-am dus in civil.
Conform art. 417 C.pr.pen. hotararile instantei de recurs sunt definitive, nu irevocabile.
Ideea era sa se intereseze pentru mai multe amanunte la registratura instantei si sa solicite o copie de pe decizie (daca s-a redactat), pentru ca deciziile date in recurs nu se comunica.
Marcel Mihalache, Avocat
procmarci a scris:

[ deciziile date in recurs nu se comunica.

De fapt... hotararile penale nu se comunica indiferent de instanta care le-a pronuntat- fond apel sau recurs ( exista o exceptie, insa nu este cazul aici).
@nikolos:
- daca modalitatea de executare a fost mentinuta de instanta de recurs, atunci aveti tot timpul ca dupa redactare ( 20 de zile de la pronuntare), sa va edificati si asupra motivarii deciziei, solicitand in acest sens o copie a hotararii pronuntate in recurs ( fie la instanta de recurs, fie la prima instanta, pentru ca dosarul va restituit acesteia),
- daca insa instanta de recurs a schimbat modalitatea de executare, mandatul "pleaca" imediat dupa pronuntare si de aceea va indrumam mai sus la arhiva, ca sa aflati rapid si concret cum stau de fapt lucrurile.

Hotărârea judecătorească penală nu se comunică părţilor care au fost prezente la dezbateri (la judecarea pe fond a cauzei). Comunicarea dispozitivului hotărârii se face doar părţilor care au lipsit de la judecată şi inculpaţilor arestaţi precum şi locului de detenţie al acestora. Inculpatului deţinut i se comunică şi copie de pe hotărârea motivată de judecător.
Marcel Mihalache, Avocat