Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pierdere drept mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pierdere drept mostenire

Se poate pierde dreptul de mostenitor al unui imobil dobandit prin succesiune avand in vedere ca acest imobil este mostenit de ambii copii cu parte de 1/2 ? Mentionez ca unul din mostenitori nu a folosit casa de cativa ani buni iar celalalt a intretinut-o in tot in tot acest timp.
rdinamix, utilizator
Din moment ce exista certificat de mostenitor prin care se spune cota parte ce II revine fiecaruia din imobil si nu ati instrainat acea cota prin orice act valabil sunteti coproprietar asupra acelei cote parti din imobil.
Si acest drept nu se poate pierde sub nici o forma?Din cate stiu se poate de exemplu prin instanta sa se oblige la vanzare in cazul in care unul dintre mostenitori vrea sa vanda partea care i se cuvine?Mai sunt si alte modalitati?
rdinamix, utilizator
Dreptul dvs de coproprietar nu vi l poate lua nimeni. Este adevarat ca nimeni nu poate sa ramana in indiviziune. Fie prin buna intelegere dvs faceti partaj si fie ramaneti cu imobilul dand o sulta celuilalt coproprietar, fie ramane celalat cu imobilul primind dvs o sulta, fie vindeti impreuna imobilul si va luati din pret banii conform cotelor detinute, fie daca nu va intelegeti mergeti in instanta si cereti iesirea din indiviziune urmand la fel sa fiti obligat la plata unei sulte sau se va vinde la licitatie .....
Multumesc pentru ajutor si promptitudine!