Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Taierea unui nuc de pe proprietate privata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Taierea unui nuc de pe proprietate privata

Pentru taierea unui nuc crescut razlet pe proprietate privata este nevoie de autorizatie? Legea din 2008 care completeaza legea pomiculturii din 2003 ce modificari aduce in aceasta problema?
Art. 17
Cultura nucului din categoria pomi razleti este supusa si urmatoarelor prevederi speciale:
a) plantarea nucilor se face cu materialul saditor selectionat, provenit din pepiniere autorizate; terenurile supuse eroziunii se pot planta si cu biotipuri locale provenite de la pepiniere silvice;
b) taierea nucilor si castanilor comestibili din categoria pomi razleti, indiferent de proprietar, se face pe baza autorizatiei-model prevazute in anexa nr. 3;
c) cererea pentru taierea nucilor/castanilor comestibili din categoria pomi razleti solicitata de persoanele fizice sau juridice se depune cu cel putin o luna inaintea executarii taierii, iar aceasta se verifica si se aproba de specialistii directiilor pentru agricultura si dezvoltare rurala judetene, respectiv a municipiului Bucuresti;
d) criteriile care stau la baza documentatiei in vederea autorizarii taierii nucilor razleti/castanilor comestibili sunt:
1. pomii sunt imbatraniti si prezinta ramuri uscate in proportie de 60% din coroana;
2. pomii sunt amplasati intr-un perimetru unde urmeaza sa se construiasca obiective de interes national sau de interes al comunitatii locale;
3. pomii sunt amplasati pe aliniamentele drumurilor nationale si se pune in pericol siguranta circulatiei rutiere.
Anexa nr. 3 - AUTORIZATIE DE TAIERE/DEFRISARE

- model -
+--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+
¦ MINISTERUL AGRICULTURII SI DEZVOLTARII RURALE ¦ MINISTERUL AGRICULTURII SI DEZVOLTARII RURALE ¦
¦ DIRECTIA PENTRU AGRICULTURA ¦ DIRECTIA PENTRU AGRICULTURA ¦
¦ SI DEZVOLTARE RURALA ¦ SI DEZVOLTARE RURALA ¦
¦ .......................................... ¦ .......................................... ¦
+-------------------------------------------------------------------+------------------------------------------------------------------¦
¦ AUTORIZATIE Nr. .............../.................. ¦ AUTORIZATIE Nr. ............../.................. ¦
¦ ¦ ¦
¦ Operatorul economic/persoana fizica ............................,¦ In conformitate cu prevederile Legii pomiculturii nr. ......... ¦
¦cu sediul/domiciliul in comuna/orasul ............................,¦ Se autorizeaza operatorul economic/persoana ¦
¦judetul ................................................., solicita¦fizica .................................., cu sediul/domiciliul in¦
¦taierea/defrisarea a .......... ha/bucati nuci/castani comestibili.¦comuna/orasul ...................., judetul ......................¦
¦ ¦pentru taierea/defrisarea a ............................ ha/bucati¦
¦ ¦nuci/castani comestibili din locurile urmatoarele: ...............¦
¦ ¦..................................................................¦
¦ ¦ Solicitantul a plantat nuci/castani comestibili ...... ha/bucati¦
¦ ¦in zona ............... . ¦
¦ ¦ ¦
¦ Director executiv, ¦ Director executiv, ¦
¦ .......................... ¦ .......................... ¦
¦ (nume si prenume) ¦ (nume si prenume) ¦
¦ Semnatura si stampila ¦ Semnatura si stampila ¦
¦ ¦ ¦
¦Data eliberarii ................. ¦Data eliberarii ................. ¦
¦ ¦ ¦
¦ N.B.: Autorizatia se tipareste pe o singura fata in registru de ¦ ¦
¦100 file si se completeaza intr-un singur exemplar. ¦ ¦
+--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+

buna ziua readuc in dicutie acest subiect deoarece am in gradina un nuc imens si batran pe care vreau sa il tund, are foarte multe crengi uscate care in cadere risca sa distruga casa, gard, ma rog sunt periculoase, nu vreau sa tai nucul de tot doar sa ii aranjez coroana, pentru aceasta actiune am nevoie de autorizatie?
multumesc
Pentru operațiunile de curățare și toaletare a coroanei nu aveți nevoie de autorizație.
Mergeti si intrebati autoritatea competenta.
Vad ca scrie si ceva de defriisare.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Conform Legii pomiculturii, legea nr. 348/2003, republicata 2008 ,republicat in Monitorul Oficial, Partea inr. 300 din 17/04/2008
"Art. 14 (1) Defrisarea plantatiilor de pomi si arbusti fructiferi de interes comercial apartinand persoanelor fizice sau juridice se face numai in baza autorizatiei de defrisare eliberate de directiile pentru agricultura si dezvoltare rurala judetene si, respectiv, a municipiului Bucuresti, in conditiile prevazute de legislatia in vigoare, si are scop statistic.
(2) Conditiile minime pentru autorizarea defrisarii plantatiilor pomicole sunt:
a) plantatia prezinta goluri si pomi uscati in proportie de 60%;
b) plantatia se afla in declin si prezinta infectii provocate de micoze, bacterii, virusi, a caror combatere nu se justifica economic;
c) au durata normala de functionare expirata;
d) in cazurile cand se solicita defrisarea plantatiilor de nuc si de castan comestibil in masiv, cererea de defrisare va fi insotita de documente privind expertiza tehnica efectuata de un institut de cercetare-dezvoltare pentru agricultura sau de statiunea de cercetare-dezvoltare pomicola din zona; criteriile care stau la baza documentatiei in vederea autorizarii taierii exemplarelor de nuc si castan comestibil, precum si a defrisarii lor cand sunt in masiv se stabilesc conform prevederilor prezentei legi.
(3) Cererea pentru obtinerea autorizatiei de defrisare se depune la directiile pentru agricultura si dezvoltare rurala judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, cu 3 luni inainte de executarea defrisarii.
(4) Sunt exceptate de la obtinerea autorizatiei de defrisare colectiile de pomi si arbusti fructiferi, culturile pomicole de concurs si parcelele experimentale, care se aproba de consiliile stiintifice ale unitatilor respective.

Art. 15
(1) Materialul lemnos rezultat din defrisarea plantatiilor pomicole si a nucilor este proprietatea fiecarui detinator legal al plantatiei si al pomilor razleti, care i l poate comercializa sau utiliza in mod liber.
(2) In cazul comercializarii, materialul lemnos trebuie sa fie insotit de autorizatia de defrisare eliberata in conformitate cu prevederile prezentei legi, precum si de avizul de insotire a materialului lemnos.

Art. 16
(1) Durata de functionare a plantatiilor de pomi si arbusti fructiferi, in conditiile de exploatare normala, precum si modalitatea defrisarii acestora sunt prevazute in normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
(2) In cazul in care, dupa defrisare, terenul respectiv nu se replanteaza, detinatorii au obligatia sa inainteze la directiile pentru agricultura si dezvoltare rurala judetene si, respectiv, a municipiului Bucuresti, cu 3 luni inaintea defrisarii, documentatia necesara pentru schimbarea categoriei de folosinta a terenurilor, in conformitate cu prevederile legale in vigoare.
(3) Regimul de exploatare a plantatiilor pomicole si arbustilor fructiferi apartinand institutiilor de invatamant, cu scop didactic, si al parcelelor experimentale ale unitatilor de cercetare se va stabili prin planurile de invatamant, respectiv prin programele de cercetare ale unitatilor respective.

Art. 17
Cultura nucului din categoria pomi razleti este supusa si urmatoarelor prevederi speciale:
a) plantarea nucilor se face cu materialul saditor selectionat, provenit din pepiniere autorizate; terenurile supuse eroziunii se pot planta si cu biotipuri locale provenite de la pepiniere silvice;
b) taierea nucilor si castanilor comestibili din categoria pomi razleti, indiferent de proprietar, se face pe baza autorizatieimodel prevazute in anexa nr. 3;
c) cererea pentru taierea nucilor/castanilor comestibili din categoria pomi razleti solicitata de persoanele fizice sau juridice se depune cu cel putin o luna inaintea executarii taierii, iar aceasta se verifica si se aproba de specialistii directiilor pentru agricultura si dezvoltare rurala judetene, respectiv a municipiului Bucuresti;
d) criteriile care stau la baza documentatiei in vederea autorizarii taierii nucilor razleti/castanilor comestibili sunt:
1. pomii sunt imbatraniti si prezinta ramuri uscate in proportie de 60% din coroana;
2. pomii sunt amplasati intr-un perimetru unde urmeaza sa se construiasca obiective de interes national sau de interes al comunitatii locale;
3. pomii sunt amplasati pe aliniamentele drumurilor nationale si se pune in pericol siguranta circulatiei rutiere.
Art. 28
Defrisarea fara autorizatie a plantatiilor de pomi fructiferi, indiferent de forma de proprietate, cu o suprafata mai mare de 0,5 ha, sau a plantatiilor de arbusti fructiferi cu o suprafata mai mare de 0,2 ha, precum si a nucilor sau a castanilor comestibili, indiferent de sistemul de cultura, constituie contraventie si se pedepseste cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei.'

PENTRU MAI MULTE DETALII VEZI SI ACEASTA DISCUTIE:[ link extern ]