Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... declarare dividende in decl 205
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

declarare dividende in decl 205

la 31.12.2011 am profit 118.909 lei pe care in 2012 il repartizez in dividende cont 457 , calculez impozit 16 % in val de 19.025 lei pe care il declar la 25.01.2013 in decl 100 pentru dec 2012 .urmeaza plata efectiva in ian 2013 dupa plata impozitului.Acest venit din dividende se va declara sau nu in decl 205 aferenta anului 2012 ?? eu consider ca nu..Consider ca in decl 205 ce atermen in 25 febr.2013 se trec veniturile impozabile platite in 2012 .Nu?? doresc si alta parere. multumesc.
IMPOZITUL AFERENT DIVIDENDELOR DISTRIBUITE ,dar care nu au fost platite actionarilor sau asociatilor pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare anuale,SE CUPRINDE in declaratia aferenta perioadei in care a avut loc aprobarea situatiilor financiare anuale( Cele mentionate mai sus sunt cuprinse in instructiunile privind completarea si depunerea formularului 205).
multumesc de raspuns , cu toate ca nu este clar si la obiect...impozitul se decl in decl 100 cel mai tarziu in decl pt decembrie cu termen 25 ian , iar VENITURILE din dividende se declara in decl 205 atunci cand ca acestea se platesc efectiv..adica in decl 205 ce se va depune pentru anul 2013 cu termen in febr.2014
Aveti o mare problema !
V-am raspuns si la mesajul privat si degeaba.Nu vreti sa intelegeti ca venitul din dividende este baza de calcul a impozitului pe dividende si ca ambele notiuni se regasesc in declaratia 205,care se intocmeste anual. Impozitul pe veniturile din dividende se declara prin Declaratia 100,fie in timpul anului daca dividendele se platesc pana in luna noiembrie a anului curent pentru anul expirat,fie in luna decembrie,daca s-au platit in luna decembrie,OBLIGATORIU
daca acestea nu au fost platite.Dupa logica dvs.ar trebui platit de doua ori impozitul.
Dividendele nete,ramase la finele anului,se pot plati oiricand,fara a se calcula un nou impozit.
Reflectati cu atentie !