Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca - detalii - urgent !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca - detalii - urgent !

Buna ziua,

Am si eu cateva intrebari si as fi foarte recunoscator daca as primi un raspuns la ele in cursul acestei zile.

1) Exista un numar maxim de contracte de munca / persoana?
2) Care este numarul maxim de ore de lucru / saptamana/ persoana?
3) Este important cum se trec intervalele orare de lucru pe contractele de munca? Se pot suprapune ?
4) Un angajator poate verifica daca un angajat are si alte contracte de munca?

Va multumesc anticipat!
1. Art. 35 c.muncii: (1) Orice salariat are dreptul de a muncii la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariu corespunzator pentru fiecare dintre aceastea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitatile pentru cumulul de functii.

Prin urmare puteti sa aveti n contracte la acelasi angajator sau la mai multi angajatori, insa sa va indepliniti sarcinile si atributiile ce va sunt atribuite conform contractului incheiat, fisei postului etc., altfel unul dintre angajatori sau mai multi ar putea renunta la dumneavoastra daca nu va indeplinit aceste sarcini si atributii fata de el.

2. Timpul de munca si timpul de odihna sunt reglementate de art. 111-158 codul muncii

3. Daca orele de munca se suprapun pe contractele individuale de munca atunci va trebui sa optati pentru un singur angajator, deoarece nu cred ca celalalt angajator va accepta sa va plateasca salariu insa dumneavoastra sa nu puteti sa veniti la serviciu (este discutabil, depinde si ce fel de activitate desfasurati)

4. Daca nu-i spuneti dumneavoastra, nu poate sa afle.
@ ovidiu_me

1) Exista un numar maxim de contracte de munca / persoana?
Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
Prin urmare, nu exista o limita a numarului contractelor de munca incheiate de o singura persoana fie ele cu norma intreaga sau cu timp partial.

2) Care este numarul maxim de ore de lucru / saptamana/ persoana?

Art.144 C.mun.:
(1) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.
.....

Codul muncii nu impune conditia ca totalul orelor prestate in temeiul mai multor contracte individuale de munca sa nu depaseasca durata maxima a timpului de munca.
In acest sens, prevederile Codului muncii referitoare la durata timpului de munca au in vedere timpul de lucru in temeiul unui singur contract individual de munca. In cazul unui cumul de functii, interdictia referitoare la cele 40 si, respectiv, 48 de ore, nu isi mai gaseste aplicabilitate.

3) Este important cum se trec intervalele orare de lucru pe contractele de munca? Se pot suprapune ?
In c.i.m. se trece : , durata timpului de lucru ...... ore/zi, ... ore/săptămână, dar si repartizarea programului de lucru.

4) Un angajator poate verifica daca un angajat are si alte contracte de munca?
Nu poate verifica, dar poate afla .

Va multumesc pentru raspunsurile prompte @codulmuncii, @freeelis

@codulmuncii

Referitor la intrebarea 3)

3. Daca orele de munca se suprapun pe contractele individuale de munca atunci va trebui sa optati pentru un singur angajator, deoarece nu cred ca celalalt angajator va accepta sa va plateasca salariu insa dumneavoastra sa nu puteti sa veniti la serviciu (este discutabil, depinde si ce fel de activitate desfasurati)

Avand in vedere ca munca va fi executata fara ca vreunul din angajatori sa fie afectat, ma intereseaza sa stiu daca din punct de vedere al codului muncii este legal sa se treaca intervale care se suprapun pe contracte de munca.

@freeelis

4) Un angajator poate verifica daca un angajat are si alte contracte de munca?
Nu poate verifica, dar poate afla .

Imi puteti spune va rog la ce va referiti cand spuneti ca poate afla ?

Va multumesc!
1. Art.29 (4) C.mun. : Angajatorul poate cere informatii in legatura cu persoana care solicita angajarea de la fostii sai angajatori, dar numai cu privire la activitatile indeplinite si la durata angajarii si numai cu incunostintarea prealabila a celui in cauza.

2. Pentru deducerea personala va trebui sa dati o declaratie la angajator unde aveti functia de baza ..
C.fisc. art.7 (1), pct.3: activitate dependenta la functia de baza — orice activitate desfasurata in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, declarata angajatorului ca functie de baza de catre angajat; in cazul in care activitatea se desfasoara pentru mai multi angajatori, angajatul este obligat sa declare fiecaruia locul unde exercita functia pe care o considera de baza;.

Cred ca am prins ideea. Va multumesc!