Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim brut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim brut

cat e salariu minim brut,in sistemul privat pentru muncitorii cu diploma de calificare?
Indiferent de studiile necesare pentru ocuparea unui post, salariul minim brut este de 700 lei in prezent, iar de la 01.02.0213 va fi de 750 lei.
De la 01.07.2013 va fi de 800 lei.

Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.
Prin urmare, obligatia de majorare a salariului subzista numai in cazul celor care au salariul minim de 700 lei , nu si pentru ceilalti.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.