avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

buna seara!
va rog sa-mi spuneti daca tatal meu(nascut in data de 12.07.1953),care are 35 ani si 3 luni vechime(in care este inclus stagiul militar de 1an si 4 luni si un an somaj)poate beneficia de pensie anticipata la data de 12.07.2013(anticipata partial).multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:01, 28 Ianuarie 2013
1. Tatal dvs. poate beneficia de pensie anticipata partiala, la varsta de 60 de ani, daca are un stagiu de cotizare de 35 de ani.

2. - In cei 35 de ani nu intra armata dar intra perioada de somaj indemnizat.
- Pana in iulie 2013, cand poate solicita pensie anticipata partiala, are timp sa mai faca o luna de stagiu de cotizare ca sa completeze cei 35 de ani.
Daca are total stagiu 35 de ani si 3 luni-1 an si 4 luni stagiu asimilat(armata)=33 de ani si11 luni.
Pentru pensie anticipata partiala conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asiimilat.

Pentru a putea sa-si deschida dreptul la pensie anticipata partiala trebuie sa mai lucreze 1 an si 1 luna,sau:



Aveti posibilitatea completarii stagiului de cotizare, prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu. Cota de contributie este de 31,3% din venitul asigurat, care nu poate fi mai mic de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, dar nu mai mare de 5 ori castigul salarial mediu brut. Pentru anul 2012, castigul mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat este de 2117 lei. Venitul minim la care va puteti asigura de la 1 ianuarie 2012 este de 35% din 2117 lei, adica 741 lei, contributia minima datorata fiind de 232 lei.

Pentru 2013 si anii urmatori contributia este in crestere



Sunt nascuta in 02041957 si lucrez din 1982.Cand pot iesi la pensie anticipata?Facultate ade 5 ani se considera vechime?
multumesc mult ptr.raspunsuri.
Pensie anticipata la 55 de ani si 9 luni.
Conditia de stagiu este de 38 deani si 9 luni,fara stagiu asimilat(cursuri universitare de zi).

Alte discuții în legătură

Contributie pensie elizavlad elizavlad cat e contributia pentru pensie in conditiile care sunt in somaj pana in octombrie anul in curs si am 33 de ani vechime cu somajul. ?cat timp platesc ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie casandram casandram mama mea are 55ani si 35ani de vechime .Este nascuta in 1957 intrebarea mea este la ce virsta poate iesi la pensie anticipata s-au de drept (vezi toată discuția)
Vârsta de pensionare MoraruLM MoraruLM Buna ziua, Pentru un barbat nascut in data de 04.04.1960 care a lucrat pana in prezent 32 ani si 3 luni plus 2 luni platit contributia la pensie si are in ... (vezi toată discuția)