Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

mama mea are 55ani si 35ani de vechime .Este nascuta in 1957 intrebarea mea este la ce virsta poate iesi la pensie anticipata s-au de drept
Trebuie sa precizati luna si anul nasterii mamei dvs.
este nascuta in anul 1957 LUNA MAI si are 55 ANI 35 DE ANI VECHIME CIND POATE IESI LA PENSIE
Limita de varsta la 60 de ani si 9 luni.Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 55 de ani si 9 luni.Pentru pensie anticipata,conditia de stagiu este de 38 de ani si 9 luni,fara stagiu asimilat.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 30 de ani si 9 luni,fara stagiu asimilat.
1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 9 luni, in februarie 2018;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 9 luni, in februarie 2013;

3. Ar fi putut sa solicite pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 9 luni, in februarie 2013, daca atunci ar fi avut un stagiu de cotizare de 38 de ani si 9 luni.

4. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea pensiei va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- Daca va solicita pensie anticipata partiala in februarie 2013 atunci dimunuarea pensie va fi de 45% (60 x 0,75% = 45%).
- Diminuarea va fi eliminata si pensia reintregita in februarie 2018 cand pensia anticipata partiala se va transforma in pensie pentru limita de varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane