avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

mama mea are 55ani si 35ani de vechime .Este nascuta in 1957 intrebarea mea este la ce virsta poate iesi la pensie anticipata s-au de drept
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:12, 9 Mai 2012
Trebuie sa precizati luna si anul nasterii mamei dvs.
este nascuta in anul 1957 LUNA MAI si are 55 ANI 35 DE ANI VECHIME CIND POATE IESI LA PENSIE
Limita de varsta la 60 de ani si 9 luni.Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 55 de ani si 9 luni.Pentru pensie anticipata,conditia de stagiu este de 38 de ani si 9 luni,fara stagiu asimilat.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 30 de ani si 9 luni,fara stagiu asimilat.
1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 9 luni, in februarie 2018;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 9 luni, in februarie 2013;

3. Ar fi putut sa solicite pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 9 luni, in februarie 2013, daca atunci ar fi avut un stagiu de cotizare de 38 de ani si 9 luni.

4. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea pensiei va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- Daca va solicita pensie anticipata partiala in februarie 2013 atunci dimunuarea pensie va fi de 45% (60 x 0,75% = 45%).
- Diminuarea va fi eliminata si pensia reintregita in februarie 2018 cand pensia anticipata partiala se va transforma in pensie pentru limita de varsta.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Mai 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala jungle jungle Buna ziua! Mama mea are varsta de 55 de ani si o vechime in munca de 37 de ani, acum intrebarea e daca poate iesi anul acesta la pensie si cu ce penalizare.Va ... (vezi toată discuția)
Pensie Patrick56 Patrick56 bunaziua as am si eu o intrebare mama mea are 35ani vechime as dori sa stiu daca poate iesi la pensie fara penaliatii , este nascuta in 1957 in luna mai , si ... (vezi toată discuția)
Pensie neamt-emil-eugen neamt-emil-eugen intreb pt soacra mea care este nascuta in 24 noiembrie 1957, are 36 de ani si 4 luni de munca si ar dori sa stie cand se poate pensiona si la limita de varsta ... (vezi toată discuția)