avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... marirea punctului de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

marirea punctului de pensie

Sora mea a iesit la pensie la 50 ani cu pensie de handicap gradul 2.
Intrebarea mea este daca are dreptul la majorarea punctului de pensie cu 25% ,daca are 13 ani lucrati in grupa 2 de munca 100%
Multumesc !

Cel mai recent răspuns: ContSters233678 , utilizator 19:16, 28 Ianuarie 2013
@liviudoina:
Nu cred ca este vorba despre art. 57 din Legea nr. 19/2000. Acest articol se aplica pentru cei care beneficiaza de pensie de invaliditate, insa dvs. spuneti ca sora s-a pensionat la limita de varsta in anul 2005, fiind incadrata in grad grav de handicap. Cred ca este vorba despre art. 47 din Legea nr.19/2000.
Precizati luna si anul nasterii surorii dvs. si stagiul complet de cotizare utilizat la determinarea punctajului mediu anual, conform deciziei de pensionare.

Potrivit OUG nr. 209/2008: ,,Art. II. - Beneficiaza de un numar suplimentar de 0,50 puncte pentru fiecare an de spor, respectiv 0,04166 puncte pentru fiecare luna de spor, acordat pentru vechimea realizata in activitatea desfasurata in grupa I de munca, precum si de 0,25 puncte pentru fiecare an de spor, respectiv 0,02083 puncte pentru fiecare luna de spor, acordat pentru vechimea realizata in activitatea desfasurata in grupa II de munca, urmatoarele categorii de persoane:
--------
b) ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001-30 septembrie 2008 si pentru care, la determinarea punctajului mediu anual, s-au utilizat stagiile complete de cotizare prevazute in anexa nr. 3 la Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, in functie de data nasterii sau, dupa caz, stagiile complete de cotizare, in functie de data deschiderii dreptului la pensie, conform prevederilor art. 1671 din aceeasi lege."
O.U.G.209/2010 s-a aplicat(a produs efecte)doar pentru cei care si-au deschis dreturile in perioada 09/12/2008 la 31/12/2010.
Daca si-a deschis drepturile in 2005 nu are nicio legatura cu aceasta ordonanta.
OUG nr.209/2008:
,,Art. III. -Articolul II din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 637 din 4 septembrie 2008, se modifică şi va avea următorul cuprins:
?Art. II. - Beneficiază de un număr suplimentar de 0,50 puncte pentru fiecare an de spor,
............
b) ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1 aprilie 2001-30 septembrie 2008 şi pentru care, la determinarea punctajului mediu anual, s-au utilizat stagiile complete de cotizare prevăzute în anexa nr. 3 la Legea nr. 19/2000, cu modificările şi completările ulterioare, în funcţie de data naşterii sau, după caz, stagiile complete de cotizare, în funcţie de data deschiderii dreptului la pensie, conform prevederilor art. 1671 din aceeaşi lege."

Oricum, important este stagiul complet de cotizare utilizat la determinarea punctajului mediu anual si daca acesta este raportat la data nasterii.
Ultima modificare: Marți, 29 Ianuarie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Deci prin OUG 209/2008 s-a primit punctaj suplimentar doar pentru anii de spor? Pentru anii efectivi de grupa, cum s-a majorat punctajul ?( Cazul pensionarilor conf.L19/2000).Multumesc.
Asa prevede OUG nr. 100/2008, modificat prin OUG nr. 209/2008, acordarea punctajului suplimentar doar pentru anii de spor. Nu exista prevedere legala si pentru majorarea punctajelor anuale realizate in perioadele in care s-a lucrat efectiv in grupe de munca.
Ultima modificare: Luni, 28 Ianuarie 2013
ContSters233678, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punctaj suplimentar pentru perioada lucrata in grupa i de munca psorinp psorinp Sunt pensionat de invaliditate gr II in data de 1.04.2004. Incepand cu data de 01.10.2009 conform OU 100/2008 mi s-au acordat 2.5 pct suplimentar pentru 5 ani ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca dion dion In legea 263 este prevazuta acordarea unui spor de 50% pentru cei pensionati in grupa 1 inainte de sept 2008 Eu m-am pensionat in feb 2009 si nu am beneficiat ... (vezi toată discuția)
Punctaj suplimentar - grupa 2 de munca virgula virgula e adevarat ca s ar da niste bani ptr cei ce au muncit si au avut grupa 2 de munca ce cum cand si unde? daca stie cineva (vezi toată discuția)