Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionarii

Buna ziua,

Unul dintre vecinii mei ajuns la varsta de 65 de ani ar vrea sa se pensioneze. Pana in anii '90 a lucrat la o intreprindere de stat, iar dupa desfiintarea acesteia a lucrat in constructii prin diferite locuri din tara cat si din strainatate Israel.

Ce staturi ati avea pentru un asemenea caz, o persoana ce doreste sa-si faca un dosar de pensionare.
Daca are 65 ani si cel putin 15 ani lucrati se poate pensiona. Sa mearga la casa de pensii ia o cerere tip pt. pensie de limita de varsta, o completeza si depune actele necesare (copie si original carnet munca, copie si original livret militar, BI copie, copie certificat nastere, adeverinte cu sporurile avute si cu incadrare in gr. de munca daca e cazul - in original etc). Pt perioada lucrata in Israel, daca a lucrat cu contract de munca sa intrebe tot la casa de pensii la compartimentul pensii internationale.