avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Am depasit plafonul de 100000 euro pentru impozit pe ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Am depasit plafonul de 100000 euro pentru impozit pe profit

Am depasit in noiembrie 2012 plafonul de 100000 euro si am trecut la impozit pe profit 16% . Pe primele 3 trimestre am platit impozit pe micro 19000 lei , acum pe trimestrul 4 cum trebuie sa procedez pentru calculul impozitului. Mentionez ca nu am alte cheltuieli nedeductibile ( in afara impozitului de mai sus).
Cel mai recent răspuns: piciul , utilizator 15:49, 31 Ianuarie 2013
Conform art.112^5 din Codul fiscal,va trebui sa calculati impozitul pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal. Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza,incepand cu trimestrul IV 2012.Impozitul pe profit datorat reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la finele anului 2012 si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului.(acesta va rezulta din declaratia 101/2012 ,cu termen la 25.03.2013)
Problema pe care o am este.... impozitul pe micro pe primele trimestre I'll consider in total cheltuieli ca fiind deductibil? Dvs imi citati codul fiscal.... pe mine ma intereseaza practic cum sa fac.
Total venituri la decembrie - total cheltuieli + impozitul pe micro declarat = profit impozabil cu 16% ( mentionand ca am doar venituri impozabile si numai chelt. deductibile)
E corect cum gandesc?
Ceea ce am citat eu din Codul fiscal,ati transpus in mod corect in cele de mai sus.
Va multumesc pentru ajutor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depasire plafon 100.000 euro venituri microintreprindere anca.miron anca.miron Buna ziua ! In trim.IV 2011 o microintreprindere a depasit plafonul de 100.000 euro prevazut de Codul fiscal pentru incadrarea la microintreprinderi. Cum se ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon microintreprindere adrianabresug adrianabresug daca o microintreprindere depaseste plafonul de 65.000 euro la 31.10.2014 incepand cu care trimestru devine platitoare de 16 %?Firma a inceput activitatea pe ... (vezi toată discuția)
Impozitare la trecerea de la micro la macro lioara44 lioara44 In decembrie 2015 am emis o factura ce depaseste 65.000 de euro si astfel am trecut ca srl de la micro la macro.Am platit impozitul aferent de 3% ca micro si ... (vezi toată discuția)