Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... masina inchiriata retinuta in austria
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

masina inchiriata retinuta in austria

Un prieten a patit (si-a facut cu mana lui) urmatoarele:
Este angajat la o institutie din Satu Mare, care i-a oferit masina de serviciu al carei proprietar este o firma de leasing, institutia fiind doar utilizator.
Sotia lui are o firma de inchirieri autoturisme (e asociat unic), tot in Satu Mare.
Niste clienti au predat o masina conform unui contract (au returnat-o la termen firmei de inchirieri a sotiei sale), solicitand o alta, iar el le-a inchiriat, fara contract (spre deosebire de prima), masina sa de serviciu pentru 2 zile (nu mai avea alta disponibila si "clientul nostru, stapanul nostru").
Chiriasii au sunat inainte de expirarea celor 2 zile, spunand ca doresc sa prelungeasca inchirierea cu inca o zi. El/sotia sa a fost de acord.
Dupa a treia zi, nu au venit cu masina (la termen).
A patra zi, el a aflat (mergand la adresa din buletin a chiriasului), ca masina a fost retinuta in Austria (Viena!), impreuna cu soferul (alta persoana decat cea care a inchiriat-o -- un prieten al acesteia). Cei de la Garda Financiara austriaca (sau cum s-o fi numind) au gasit in masina niste sacose cu tigari de contrabanda.
Cel care a inchiriat masina este acum in Satu Mare (nu a ramas cu prietenul sau cand a vazut ca acesta este arestat) si este dispus sa se intoarca la Viena cu prietenul meu (patzitul!), pentru a-l ajuta sa-si recupereze masina.
De asemenea, in Viena se afla verisoara celui arestat, care are cetatenie austriaca, este o tipa serioasa si cooperanta.
Ce trebuie sa faca prietenul meu pentru a-si recupera masina de serviciu, in special fara sa afle sefii sai de la institutia unde lucreaza.
Are la dispozitie (pana sa se prinda sefii sai, circa 2-3 saptamani.
Multumesc pentru sprijin.
Eventual, niste avocati vorbitori de germana si/sau dispusi sa faca o deplasare la Viena (chiar nevorbitor, pentru ca se poate apela la un translator acolo)??
Autoritatile din Austria, vor contacta cu siguranta "proprietarul" autovehiculului mai devreme sau mai tarziu...chiar daca prietenul dvs. recupereaza masina...sau nu....
Adevarul "imbracat intr-o forma legala" este cea mai buna minciuna, nu?
Contactati un avocat care sa incerce sa recupereze masina insa fiind vorba despre "autoritati" ii va trebui si o procura tradusa in germana (si legalizata de un traducator autorizat) din partea "proprietarului" sau "posesorului de drept" ca sa poata recupera/prelua, de la autoritatile din Viena, masina.
In prima faza, intrebati/solicitati informatii de la verisoara cooperanta a celui arestat , In speta, daca este necesara procura sau nu, ca sa nu faceti o cheltuiala inutila cu deplasarea avocatului pana acolo, zic eu!

Av. Cermak Iuliana
Cu siguranta va afla toata lumea: proprietarul vehiculului, utilizatorul, fiind indispensabile actele de proprietate si procura catre utilizator. Cel mai bine e sa va adresati unui avocat de acolo si dvs. sa incercati sa explicati sefilor de asa maniera sa nu va pierdeti jobul.:(