avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trecere de la tva lunar la tva trimestrial
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trecere de la tva lunar la tva trimestrial

Buna ziua,
in situatia in care o firma, care inregistrata in registru intracomunitar, desi nu avea cifra de afaceri mai mare de 100000 euro, a trecut la tva lunar. In anul 2012, insa nu a avut achizitii intracominitare si are o cifra de afaceri sub 100000 de euro, trebuie D010, pentru inregistrarea trim la tva?
Va multumesc mult .
Cel mai recent răspuns: roxete , utilizator 11:34, 26 Iunie 2013
Avand achizitii intracomunitare Intr-o anumita perioada nu aveti dreptul sa treceti la TVA trimestrial.
va multumesc,
mai am o neclaritate, am citit art 156 din codul fiscal, unde se precizeaza ca in cazul in care in cursul unui an fiscal nu au fost achizitii intracomunitare se trece de la tva lunar la tva trim.
Este sau nu obligatoriu? Se poate ramine la tva lunar? chiar daca nu s-a depasit cifra de afaceri de 100000 euro?
Daca perioada fiscala luna s-a aplicat datorita existentei unei achizitii intracomunitare in 2011, iar in 2012 nu a existat achizitie intracomunitara, incepind cu 2013 perioada fiscala este trimestru (daca bineinteles nu s-a depasit CA de 100000 euro in 2012).
Va multumesc.Un alt raspuns a fost ca este optional, si ca se poate ramine cu declaratia la luna.Oricum, nu am depus 094 pina in 25.01.2012 si pe data de 31 ian, daca as fi depus 010, era treaba facuta incomplet.O sa vad cum o sa fie interpretata situatia si de cei de la fisc.
Perioada fiscala dpv al tva nu este optionala. Declaratia 010 pt schimbarea perioadei de la luna la trimestru trebuia depusa pina in 31.01.2013. Decl 094 nu trebuia depusa in cazul dvoastra (o depun numai cei care au avut perioada trimestru si ramin la trimestru).

Interesati-va care sint sanctiunile pt nedepunerea in termen a decl de mentiuni (010). Aceasta ar fi singura sanctiune pe care ati putea primi-o.
Ultima modificare: Vineri, 1 Februarie 2013
t.simona, utilizator

Alte discuții în legătură

Declaratia 094 dana_coman dana_coman Am fost plătitor de TVA luna în anul 2012, cifra de afacere pentru anul 2012 este 160.213,00 lei , ce declarație depun în ianuarie 2013, dec. 010, ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon 100.000 euro adriana_ramona adriana_ramona Daca in cursul lunii septembrie am depasit plafonul de 100.000 eur si sunt platitor de tva trimestrial, de cand devin platitor lunar de tva? De luna urmatoare ... (vezi toată discuția)
Raportare tva RAD NICOLETA RAD NICOLETA Buna ziua ! Am nevoie de o informatie certa legata de urmatorul caz: - in 2008 firma a trecut la raportare de tva lunara deoarece s-a depasit plafonul ... (vezi toată discuția)