avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare cladiri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare cladiri

La 31 dec trebuie efectuata reevaluarea constructiilor detinute de o societate. In cadrul acestora, sunt si constructii care au durata normala de functionare expirata, valoarea ramasa fiind zero. Reevaluarea se face prin eliminarea amortizarii din valoarea contabila a constructiilor. Pentru constructiile cu durata de functionare terminata se poate stabili o noua valoare in urma reevaluarii? Normal ar trebui sa se poata, intrucat acestea functineaza in continuare. In acest caz nu trebuie sa se atribuie de catre evaluator o noua durata de functinare, in intervalul careia sa se calculeze amortizare?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Mirela Durnea - Expert contabil , Contabil 15:34, 31 Ianuarie 2013
Va multumesc pentru raspuns. Eu nu am tinut cont de faptul ca rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe sunt elemente similare veniturilor, insa amortizarea aferenta diferentei din reevaluare o consider nedeductibila la calculul impozitului pe profit, acest lucru neavand nicio influenta asupra impoz
Consider mai corecta varianta pe care am precizat-o, intrucat rezervele (este clar specificat in Normele metodologice ale Codului fiscal) sunt asimilate veniturilor:

"Norme:
12. Veniturile şi cheltuielile care se iau în calcul la stabilirea profitului impozabil sunt cele înregistrate în contabilitate potrivit reglementărilor contabile date în baza Legii contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi orice alte elemente similare veniturilor şi cheltuielilor, din care se scad veniturile neimpozabile şi se adaugă cheltuielile nedeductibile conform prevederilor art. 21 din Codul fiscal."
Ultima modificare: Joi, 31 Ianuarie 2013
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Durata amortizare cladire reevaluata oroian-rodica oroian-rodica O cladire are val de inventar = val amortizata La 31.12.2012 s-a efectuat reevaluarea. Care va fi durata de amortizare si cum se face calculul amortizarii? (vezi toată discuția)
Reevaluarea clãdirilor amortizate integral maria69 maria69 Am făcut o reevaluare la clădiri,majoritatea dintre ele erau amortizate integral. Amortizarea se mai calculează la valoarea reevaluată ? (vezi toată discuția)
Reevaluare decembrie 2013 asmotortrade asmotortrade Buna ziua! In dec. 2013 am efectuat reevaluare cladirii. Pana in ianuarie 2013 faceam lunar 105-1065 cu diferenta dintre valoarea vechii amortizari si val noii ... (vezi toată discuția)