avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

In urma procesului de partaj trebuie sa ii platesc fostului sot o sulta si ii revin cateva obiecte mobile. Locuinta este sub sechestru asigurator.
Trebuie sa ridic prima data sechestru pt a i da acele bunuri mobile ??
A 2 a intrebare daca refuza sa vina dupa bunurile mobile cum procedez sa i le dau legal...?
Sulta in bani ma gandesc ca trebuie data in fata notarului , nu?
Cel mai recent răspuns: ysis81 , utilizator 19:11, 31 Ianuarie 2013
Inteleg ca bunurile mobile nu sunt puse sub sechestru, doar locuinta!

Deci, bunurile mobile i le puteti da.

Sulta, daca vreti sa i-o inmanati direct, puteti sa o dati si in fata notarului si in fata unui avocat.

Important este sa fie intocmit si un proces-verbal in acest sens.

O alta posibilitate este sa o consemnati la CEC pe numele lui si sa pastrati recipisa primita; sau sa ii trimiteti banii prin mandat postal, mentionand pe mandat ce reprezinta suma respectiva... exista multe posibilitati.

cred ca nu m am exprimat bine, sechestrul este aplicat asupra bunurilor comune inventariate din locuinta, un sechestru asigurator, acesta este motivul pt care am intrebat daca trebuie ridicat sechestrul.
In situatia in care el refuza sa isi ia lucrurile cum pot sa i le dau. va multumesc
Ultima modificare: Joi, 31 Ianuarie 2013
ysis81, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura de ridicare a sechestrului asigurator ? mna mna Buna ziua. Am urmatoarea problema si va rog sa ma ajutati: in urma unei perchezitii domiciliare au fost ridicate o serie de bunuri si o suma de bani consemnata ... (vezi toată discuția)
Partaj si plata sultei nicoleta11 nicoleta11 Problema e cea veche ,fostul sot a iesit din inchisoare si refuza sa si ridice sulta de la executor.Intrabarea este daca il pot constrange sau i se poate da ... (vezi toată discuția)
Scoatere de sub sechestru bun imobil cipcrip80 cipcrip80 Am divortat de sotul meu si am facut partajul, am platit sulta. Mentionez ca la divort sulta s-a platit in fata judecatorul si eu am preluat bunul imobil cu ... (vezi toată discuția)