avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plafon 65000 eur pentru incadrarea la micro
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plafon 65000 eur pentru incadrarea la micro

Buna ziua,
de clarificat: pentru stabilirea plafonului de 65000 euro realizat la sf anului 2012 in vederea incadrarii trecerii firmei la microintreprindere cu 1 febr 2013, Nu este cifra de afaceri, ci total venituri realizate in anul precedent, mai putin cele ce nu intrau in formula de calcul a impozitului pe venit nici pina acum(ct 711.721.722,741,786).Cursul valutar este 4.4287 lei/euro
Multumesc si astept opinii.
Cel mai recent răspuns: grigored78 , utilizator 09:52, 30 Ianuarie 2014
Eu sincer nu am inteles ce raspuns asteptati.
Am insistat pe acest lucru, pentru ca am situatii in care pe cifra de afaceri este la micro, pe total venituri, nu . Sunt la limita, si trebuie sa fac incadrarea corect.Multumesc.
Pentru trecerea la impozit pe venit nu se se utilizeaza cifra de afaceri ci total venituri din care se scad toate cele mentionate de dvs.
Ultima modificare: Vineri, 1 Februarie 2013
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
contul 7588 intra in calcul?
Buna ziua,
am o firma platitoare de impozit profit. pt a verifica daca trece la micro cu 01.01.2014 iau in calcul si veniturile din contul 7588? mentionez ca in balanta de sf de an am sume la conturile 704,707,706,7588 si 767. ce conturi iau in calcul pt a vedea daca trec la micro?
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare forma de impozitare comangheorghe comangheorghe care este cifra de afaceri in lei...pe care trebuie sa o ating pentru a trece de la imp. pe venit. micro....la impozitul pe profit, multumesc.. ps. cifra de ... (vezi toată discuția)
Cifra de afaceri la decl 094 Cristina Vasile Cristina Vasile Va rog sa ma lamuriti si pe mine: cifra de afaceri care trebuie trecuta in decl 094 cuprinde valoarea conturilor 701........708? Sau si valoarea contului ... (vezi toată discuția)
Cifra de afaceri eveevelina eveevelina Buna ziua pt. calculul plafonului de 100 mii euro, cifra de afaceri reprezinta totalul clasei 7 din care se scad ct 711 si ct 766? cifra de afaceri ... (vezi toată discuția)