Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plafon 65000 eur pentru incadrarea la micro
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plafon 65000 eur pentru incadrarea la micro

Buna ziua,
de clarificat: pentru stabilirea plafonului de 65000 euro realizat la sf anului 2012 in vederea incadrarii trecerii firmei la microintreprindere cu 1 febr 2013, Nu este cifra de afaceri, ci total venituri realizate in anul precedent, mai putin cele ce nu intrau in formula de calcul a impozitului pe venit nici pina acum(ct 711.721.722,741,786).Cursul valutar este 4.4287 lei/euro
Multumesc si astept opinii.
Eu sincer nu am inteles ce raspuns asteptati.
Am insistat pe acest lucru, pentru ca am situatii in care pe cifra de afaceri este la micro, pe total venituri, nu . Sunt la limita, si trebuie sa fac incadrarea corect.Multumesc.
Pentru trecerea la impozit pe venit nu se se utilizeaza cifra de afaceri ci total venituri din care se scad toate cele mentionate de dvs.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
contul 7588 intra in calcul?
Buna ziua,
am o firma platitoare de impozit profit. pt a verifica daca trece la micro cu 01.01.2014 iau in calcul si veniturile din contul 7588? mentionez ca in balanta de sf de an am sume la conturile 704,707,706,7588 si 767. ce conturi iau in calcul pt a vedea daca trec la micro?
multumesc