Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Decont 300 eronat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Decont 300 eronat

Ce documentatie trebuie sa fac la fisc pt rectificarea decontului 300 in trim III 2012
MULTUMESC MULT
Buna seara,

Erorile constate in decontul 300, altele decat cele ce se corecteaza prin regularizari, se corecteaza, potrivit ordinului ministrului Finantelor Publice nr. 179/2007, prin depunerea unei cereri de corectie care trebuie sa fie insotite in principal de urmatoarele documente(acestea pot diferi de la un organ fiscal la altul):
1. decontul de TVA care se va corecta in copie si original,
2. decontul de TVA corectat formular listat si electronic,
3. jurnalele de vanzari si de cumparari aferente perioadei la care face referire decontul,
4. balanta de verificare din perioada supusa corectie, din care sa rezulte rulajele perioadei pentru conturile de TVA.
5. alte documente relevante din care sa rezulte necesitatea corectarii.
Cererea, va trebui sa contina o declaratie pe proprie raspundere, ca perioada pentru care se solicita corectia, nu face obiectul unui control din partea organelor fiscale.

Numai bine