Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit evaluare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

evaluare

Buna ziua,
va rog daca se poate sa ma ajutate cineva si pe mine, este prima data cand am de inreg in conta un raport evaluare ( am citit ord 3055 , dar nu sunt prea sigura de cum trebuie facut ...) - evaluarea a fost facuta pt impozit..
Raport evaluare incheiat la 31.12.2012, concluziile raportului ,; pt a tine cont de tendintele pietii consideram o crestere de 8%...
Valoare bruta actualizata teren 8316 lei, sold conta 7700 lei.
Valoare bruta actualizata cladire 246888 lei, sold conta 228600 lei . ( mentionez ca nu se specifica nimic de amortizare in raport ) si nu stiu daca trebuie sa tin cont.
In balanta mai am urmataorele solduri: amortizare cladire 95249.68 lei, ( amortizarea lunara a fost 423.33 lei). Cladirea a fost inreg cu o durata de functionare de 540 luni ( 45 ani ) si durata ramasa neamortizata este de 315 luni. ( valaore ramasa neamortizata 133349.94 lei).
Mentionez ca am preluat contabilitatea in 2012 si in 31.12.2009 a mai fost facut un raport evaluare.
In ct 105 am un sold creditor de 151211 lei.

Multumesc

Exista doua metode pentru inregistrarea reevaluarilor cladirilor (am s-o detaliez pe a doua):

- se reevalueaza simultan valoarea bruta si amortizarea cumulata, caz in care se utilizeaza un indice de reevaluare
- se reevalueaza numai valoarea contabila neta a bunului, aceasta metoda se foloseste de regula cand reevaluarea se face la valoarea pietii, fiind cea mai utilizata metoda in practica.

-eliminarea amortizarii cumulate:
281=212 95249.68
-inregistrarea plusului de valoare, la valoarea neta:
212=105 113537.68

- recalculare amortizare lunara la durata ramasa (246888/315=783.77)
6811=281 783.77, incepand cu urmatoarea luna dupa reevaluare.

Diferenta de amortizare datorata reevaluarii, se capitalizeaza lunar 105=1065 783.77-423.33= 360.44 sau trimestrial 105=1065 360.44*31081.33, si conform codului fiscal este asimilata veniturilor, adica se impoziteaza, pe masura ce aceeasi diferenta de amortizare se deduce la calculul impozitului (in acest fel impozitul nefiind influintat fata de perioada dinaintea reevaluarii).

In ceea ce priveste terenul, acesta nu este amortizabil, iar diferenta de reevaluare in plus se inregistreaza astfel:
2111=105
multumesc
nu avem siguranta cu anularea amortizarii