avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cadrul Procesual
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cadrul Procesual

Sora mea a formulat o cerere in instanta pentru marirea pensiei alimentare . Precizez ca baietelul are 14 ani .Judecatoria ne-a comunicat ca trebuie pana la primul termen sa precizez cadrul procesul al actiunii sub sanctiunea suspendarii judecatii in cond art.155 / 1 c.pr.c.Precizez ca persoana chelamte in judecata sun autoritatea tutelara , fostul sot ca parat , reclamant -sora si baiatul .
Cel mai recent răspuns: Boncu Constantin , Avocat 11:48, 5 Februarie 2013
Buna ziua,

actiunea apartine copilului. Sora dvs nu poate fi decat reprezentant legal al copilului. Daca sora s-a trecut ca reclamant, instanta, firesc va cere sa clarificati acest lucru.

Avocat Costi Boncu
Inteleg de la dumneavoastra ca de fapt reclamantul va fi numai copilul , reprezentat in instanta de catre mama lui .
Buna ziua,

exact - reclamantul este copilul iar dvs sunteti reprezentant legal. Daca ati scris altceva in actiune atunci rectificati si spuneti XYZ (numele copilului) prin reprezentant legal TYZ(numele dvs), chem in judecata pe TTT(numele tatalui).

Avocat Costi Boncu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reincredintare minor - op Niunin Tiberiu Niunin Tiberiu Urmare a divortului, fiica mi-a fost incredintata spre crestere si educare, iar fostei sotii baietelul. In favoarea mea s-a stabilit un program de vizita ... (vezi toată discuția)
Marire program vizitare copil bmarius_02 bmarius_02 fostul sot spune ca la data de 29 aprilie la ora 10, va avea loc proces civil cu privire la marirea programului de vizita la baietel. problema e ca eu nu am ... (vezi toată discuția)
Divort cu minori fara martori ContSters195759 ContSters195759 buna ziua,am doi copii minori de 10,respectiv un an si 3 luni,doresc sa divortez deoarece eu si sotul nu mai simtim nimic unul ptr celalalt. Nu ne mai leaga ... (vezi toată discuția)