avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tagada paternitatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tagada paternitatii

In urma admiterii actiunii in tagada paternitatii, ce nume de familie va purta copilul?
As dori un raspuns, va rog!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:51, 5 Februarie 2013
numele tatalui biologic.
Nu intotdeauna avem o recunoastere dupa sau in timp cu tagada de paternitate.
Daca nu va mai avea tata , va purta numele mamei - de fata daca aceata revine la numele anterior casatoriei.
Este adevarat, m-am gandit doar la varianta in care copilul este recunoscut de tatal biologic.
Va multumesc! Deci in principiu, daca nu e recunoscut de tata dobandeste numele de familie al mamei.
Si as mai avea o intrebare.....ce mentiuni se fac in certificatul de divort emis de ofiterul de stare civila sau de notarul public?
Ar trebui sa dati detalii despre cazul dvs, ca sa nu ne incurcam, sa spuneti exact ce doriti
Nu puteti divorta la starea civila cat aveti copilul, deci tagada ar trebui rezolvata inainte.
Tagada o rezolvati in instanta.
Ultima modificare: Marți, 5 Februarie 2013
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Nume copil dupa casatorie Cornelia G Cornelia G Daca un barbat se casatoreste cu o femeie care are un copil,copilul trece automat si el pe numele barbatului dupa cununie?Daca nu care sunt posibilitatile de a ... (vezi toată discuția)
Stabilirea paternitatii - mai complicat dana242000 dana242000 Buna ziua, sunt noua pe acest forum si as vrea sa va adresez o intrebare: sunt in plin proces de divort si custodie cu sotul - in urma casatoriei a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am divorțat la notar în luna 7 de sarcină și am ... AnaMariaNeacsu AnaMariaNeacsu Buna ziua! Am divorțat la notar în luna 7 de sarcină și am revenit la numele dinainte ( fostul soț este tatăl biologic al copilului). M-am interesat la ... (vezi toată discuția)