Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tagada paternitatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tagada paternitatii

In urma admiterii actiunii in tagada paternitatii, ce nume de familie va purta copilul?
As dori un raspuns, va rog!
numele tatalui biologic.
Nu intotdeauna avem o recunoastere dupa sau in timp cu tagada de paternitate.
Daca nu va mai avea tata , va purta numele mamei - de fata daca aceata revine la numele anterior casatoriei.
Este adevarat, m-am gandit doar la varianta in care copilul este recunoscut de tatal biologic.
Va multumesc! Deci in principiu, daca nu e recunoscut de tata dobandeste numele de familie al mamei.
Si as mai avea o intrebare.....ce mentiuni se fac in certificatul de divort emis de ofiterul de stare civila sau de notarul public?
Ar trebui sa dati detalii despre cazul dvs, ca sa nu ne incurcam, sa spuneti exact ce doriti
Nu puteti divorta la starea civila cat aveti copilul, deci tagada ar trebui rezolvata inainte.
Tagada o rezolvati in instanta.
gi-jane2, moderator